I s křesadlem se může stát, že vlivem vlhkosti nebude možné rozdělat efektivně oheň. Proto se vyplatí mít u sebe podpalovač. Ten vše usnadní, avšak mysleme na efektivitu a komfort nošení. Podle toho vybírejme.
Ani správné podmínky a dobré křesadlo nedokáží zázraky. Může se stát, že troud bude natolik vlhký, že se nedokáže vznítit. Co s takovou situací? Můžeme hledat jiný troud, který by byl vhodnější. Nebo přidat na snaze a zkusit to znovu. Ale co takhle být zase o něco víc připraveni a mít i pro takovou situaci vybavení? Určitě známe pojem podpalovač. Prakticky je to médium, které pomáhá zapálit oheň, ale i gril na zahradě. Toto médium může být buď přírodní, nebo chemické. My si tu vyjmenujeme pár možností, které trh a náš eshop nabízejí.
Některé druhy křesadel jsou už od výroby vybaveny i podpalovačem. Jak to? Pamatujeme na ta starší křesadla? Měla kvádrový tvar a nahoře tyčinku pro křesání. Přesně taková křesadla jsou vybavena i podpalovačem. Ten kvádr, o kterém jsme mluvili, je prakticky hořčík. Jak dobře víme, hořčík dokáže při hoření vyvinout teplotu až 2000 stupňů celsia. To je dostatek na to, aby začal hořet i vlhký troud. Jednoduše nastrouháme nožem trochu hořčíku na troud, pak křesneme a hořčík už dodělá vše za nás. To je jedna z variant, které v našem eshopu nalezneme. Velkou výhodou je připojené křesadlo. Nemusíme tedy zbytečně tahat více věcí najednou. Na druhou stranu je tento druh křesadla poměrně těžký.
Další možností je použití tekutého podpalovače. Jedná se o vysoce hořlavou tekutinu, která je vytvořena na bázi lihu nebo benzínu. Plastová lahvička s benzínem se neztratí v žádné situaci. To samé platí i o lihu. Stále je to ale tekutina, která se může rozlít. Zároveň má tendenci se odpařovat a výpary jsou poměrně dost nebezpečné. Naštěstí máme možnost i jiné formy lihu. Je jí samozřejmě jeho pevná forma. Používá se například do plynových vařičů, které jsou velmi oblíbené, jako nouzové nebo záložní možnosti. Tuhý líh je ve formě tabulky, která se dá rozdělit na další kostičky (prakticky jako tabulka čokolády). Nalámeme si dvě, tři kostičky, zapálíme je a můžeme zaházet třískami nebo suchými větvičkami. Doba hoření jedné tablety je cca 12 minut. Možná se nám to nezdá moc, ale věřme, že to bohatě stačí na zapálení ohně nebo převaření menšího množství vody. Nicméně se stále jedná o nepřírodní materiály. Co když nechceme les znečišťovat?
V Mexiku a ve střední Americe nalezneme jednu borovici, která se nazývá Pinus montezumae. Její obrovské výhody si všimli už tamní obyvatelé před stovkami let. Dřevo této borovice totiž obsahuje 80% pryskyřice. Jak jistě víme, je to právě pryskyřice, která hoří, nikoli samotné dřevo. Kousky tohoto dřeva se dají pořídit v různých formách jako podpalovače. Po zapálení není téměř možné oheň uhasit, což je velmi užitečný efekt. Navíc nás může těšit, že se jedná o dřevo, tedy přírodní materiál. Nebudeme les znečišťovat a přesto budeme schopni rychle a efektivně zapálit oheň.
Výběr opět není lehký. Každopádně si vyberme to, co nám samotným vyhovuje a s čím umíme pracovat. Křesadlo s podpalovačem je skvělé, ale je bohužel těžké. Tekutý líh nebo benzín skvěle hoří, ale nosit některý z nich je riziko. Můžeme vzít pevný líh, ten je jednou z nejlepších možností. Dobře hoří, je skladný a nijak nebezpečný. Každopádně pokud chceme cestovat letadlem a být připraveni. Je dřevo z borovice nejlepší volbou. Nejedná se o nebezpečnou látku a přesto funguje naprosto bezchybně.