Vojáci potřebují velký přepravní prostor pro své věci a hlavně, když jsou v poli. Tyto věci si ovšem musejí někam dát. Nejlepší variantou pro to je ale opět batoh. Vojenské batohy se ovšem od těch civilních poněkud liší.
Pro každý účel byste měli mít patřičné vybavení. Jaké vybavení mít ale pro vojenskou a taktickou stránku života? Pro vaše přesvědčení a zálibu v účelných věcech? Nejspíše taktické a vojenské! Dá se totiž na 100 % předpokládat, že takové věci budou přesně vyhovovat vašim náročným požadavkům. A když chcete takový úložný prostor, který by byl odolný a poskytoval rozmanitost a hlavně funkčnost? Pak se vrhněte po taktických batozích a vojenských batozích!
Určitě si s nimi však ale na své přijde i sběratel moderního military příslušenství.
Taktický batoh je takový batoh, který je též vojenského typu, ale mnohem více připraven pro akci. Tvoří z tohoto důvodu skvělou podporu v krizových situacích, ale zároveň se za něj nemusíte stydět ani ve městě.
Prakticky se vzal vojenský batoh, který vyhovoval vojákům, ten si pod drobnohled vzaly přední firmy, které šijí jak pro armádu, tak pro civilisty. A pak vytvořily něco skvělého, co už nikdy nebudete chtít vyměnit…
A co že je na nich tak zvláštního? Je to jejich neuvěřitelná propracovanost. Když si ho vezmete na svá záda, je vám jasné, že si s nimi dal někdo hodně práce. Byly vytvořeny přímo do akce, kde není čas na kompromisy a musíte se na ně vždy a všude zkrátka 100% spolehnout.
Moderní vojenské batohy a moderní taktické batohy mívají obecně konstrukci ze skvělého materiálu, který je odolný proti otěru, protržení a má dobré vodoodpudivé vlastnosti.
Používá se dnes na ně hlavně vlákno typu nylon. Nylon je umělé vlákno, které svými vlastnostmi skvěle pasuje k těmto batohům. Existuje spousta jeho modifikací, jako nejčastější se používají 400D, 600D, 1000D a balistický nylon 1050D, který se považuje za nejlepší v tomto oboru.
Čím větší číslo, tím jsou vlákna více nahuštěna na sobě. Poskytují tedy větší odolnost proti vodě i oděru.
Na nylon se často nanášejí i všelijaké povrchové úpravy. Můžete se tedy setkat například s tak zvanou Dupont Teflon úpravou. Jedná se o slabou vrstvu teflonu, která zvyšuje odolnost základního materiálu.
Určitě si ale uvědomujete, že mizerný materiál není to jediné, co vás může v akci zklamat, že ano? Spoje v podobě suchých zipů a zipů to mohou udělat taky. Proto je potřeba dát si pozor na použité spojovací materiály. Hleďte i zde proto na kvalitu a zažité značky typu YKK nebo Duraflex, které jsou nejlepší na světě.
Zatím jsme popisovali vlastnosti, které má každý lepší vojenský batoh respektive lepší taktický batoh. Opravdová síla taktických a vojenských batohů ovšem spočívá hlavně v jejich možnostech.
Vnitřní rozvržení je u nich totiž velmi členité. Často jsou batohy děleny na více vnitřních kapes a mají pořadače. Do nich si pohodlně umístíte veškeré svoje vybavení, díky čemuž budete vždy perfektně vědět, kde se co nachází.
Variabilitu ale nabízí i povrch taktických a vojenských batohů. Téměř všechny na sobě totiž mívají modulární systémy typu Molle, nebo Pals.
Prakticky je to popruhovina, která je speciálně prošívaná. Pomocí protikusů na ni pak můžete umístit další vybavení v podobě pouzder, kapes a sumek. Pohodlně si tak připnete lékárničku, nůž, nebo kapsu na lahev bez obav, že je ztratíte.
To samozřejmě není vše, vojenské a taktické batohy vynikají i svou celkovou promyšleností, díky čemuž na nich naleznete taktéž i spoustu kroužků, kapes a ostatních „vychytávek“, které vám neuvěřitelně usnadní v akci život.
Podle čeho tedy vybírat? Opět se vaše záda budou spoléhat na kvalitní nosný systém s bederním popruhem, odvětranými zády a dobře řešenými ramenními popruhy. Krom toho zde ale musíte pamatovat i na vzhled, který se týká rozložení a počtu modulárních systémů, případného maskovacího vzoru a vnitřního uspořádání.
Daný vojenský a taktický batoh vám vždy musí vyhovovat a sedět na zádech. Dbejte proto i na kvalitní spojovací materiály typu YKK a Duraflex, které spolu s pevným nylonem tvoří skvělý základ pro vaši spokojenost.