Paracord 550 (též „padáková šňůra“ a potažmo i „padákovka“), to jsou vše označení, jenž se odvolávají na tu dnes nejpopulárnější variantu Paracordu: jmenovitě pak model Paracord Type II s nosností 550 liber (250 kg) jenž je tvořen (vedle svého opletu) též i 7-9 dalšími nylonovými vlákny. Patří mezi základní vybavení pro přežití v přírodě.
Standardně se Paracord používá u vojenských batohů (poutka, vázání, ...), u padáků (odtud i jeho název a největší sláva – funguje tak již od časů Druhé Světové Války!), na (nejen péřových) bundách, ale najdeme jej i na místech velmi nečekaných – kupříkladu nedávno s ním byl opraven Hubbleův teleskop ve vesmíru! A naprosto vynikající je i při líčení pastí v rámci přežití (pozor na legalitu při běžném táboření!) anebo opravě veškerého vašeho vybavení – prosakuje vám třeba celta? Zašijte ji šídlem na „Švýcaráku“ a Paracordovým vláknem! Potřebujete upevnit vrhací nůž jako oštěp do dřeva? Stačí jej omotat Paracordem a roztavit mu konec, aby se netrhal + držel na místě!
Paracord je stejně úžasná věc jako třeba lepící páska – skutečně neexistuje nic, co by nešlo s dostatkem Paracordu udělat: pakliže jej užijete u bot jako tkaniček (vytáhnete a rázem máte tětivu pro luk a luk na oheň), dá se s ním však též třeba i lépe stáhnout dřevo zapříčené ve stromu, uplést z něj maximálně pohodlná postel nad zemí / resp. houpací síť, pouzdra na vaše zbraně a vybavení (puška, dalekohled, vodítko pro psa, ...), co se dají rozmotat v případě nouze, též ale i vrhací prak (máme na mysli ten typ, co používali Husité a s jakým David zabil Goliáše), což je velmi slušná a jednoduchá survivalová zbraň, zdaleka ta největší síla Paracordu je ovšem zcela jednoznačně v podobě dokonalého spojovacího materiálu na vaše přístřešky, a tak podobně.
Jak vidíte, Paracordový provázek je velmi odolný a tvárný. Jeho tloušťka je 4 milimetry, což jistě i vás brzy začne svádět k tomu si z něj něco sám vytvořit… Jen do toho! Je to mimořádně zábavná činnost! Vás bude ale jistě zajímat i ono zmíněné nošení na ruce? Někdo si jednou řekl, že by bylo skvělé, nosit s sebou Paracord a mít ho připravený, kdyby se náhodou něco stalo. Je již nyní vcelku nepodstatné, jestli se jednalo o vojáka nebo profesionálního turistu. Co však víme jistě, je to, že stvořil něco, co dobylo svět. Nepřeháníme? Ne! Ani není náhoda, že dostaly právě Paracordové náramky název „survival náramky“, tedy „náramky pro přežití“. Prodávají se po celém světě. Firmy vyrábějí jejich různé modifikace, kterými si vás chtějí získat. Co je tedy jejich největší výhodou? Fakt, že působí vkusně a zároveň mohou změnit krizovou situaci ve váš prospěch. Pojďme si říci jak!
Jste v přírodě a chcete si postavit přístřešek. Nikoho asi nebaví po těžké cestě trhat lýko a kůru stromů, aby si mohl svázat pár větví k sobě (nemluvě o tom, že když se to přežene, strom zbytečně zahyne). Existuje alternativa? Překvapivě ano. Můžeme u sebe nosit lanko nebo drát, kterým byste podobný problém vyřešili. Obojí však můžete zapomenout doma, nebo v batohu pro jinou sezónu a neštěstí je na světě a skončíte bez provázku. Tak co si ten provázek přidělat na ruku? A ptáte, jak bychom vypadali? Překvapivě dobře! Nemáme na mysli nějaké omotání zápěstí 6 metry provázku, to opravdu ne. Řešení je mnohem elegantnější a promyšlenější.
Když pomocí padákové šňůry upletete speciálním způsobem náramek, má okolo 17 centimetrů. Tato délka záleží na obvodu zápěstí, které může být 15, ale i 20 centimetrů. Průměrně na takový náramek spotřebujete cca 5 metrů Paracordu, který je tvořen ze 7 až 9 vláken (podle toho, jestli se jedná o zesílenou, nebo standardní verzi). Počítejme 5 x 7 je 35 a 5 x 9 je 45. Ve výsledku tedy získáme neuvěřitelných 35-45 metrů vláken, která jsou ze 100 % použitelná (včetně opletu). Pomocí nich můžete například uvázat jídlo do koruny stromů, aby se na něj nedostala zvířata nebo postavit již zmíněný přístřešek.
Všemožných variant a typů náramků naleznete v této kategorii mnoho. Přes barvy po styly zapínání, kterým jsou nejčastěji rychlo-spony nebo speciální ocelové karabinky. I taková karabinka nám pomůže, pokud má slušný váhový limit. Komu se náramek nelíbí, může ho nosit připnutý na batohu nebo zvolit jinou formu nošení spojovacího materiálu (obojek u psa?). Naleznete zde však i Paracord jako obyčejné a tradiční lanko, které lehce smotáte a umístíte do batohu. Výběr záleží jen na vás…