Vydáváte-li se do přírody na více jak jeden den, je dobré si na cestu přibalit vhodné vybavení. U nás na Rigad.cz takové vybavení najdete. A možná vás překvapí, že se s jeho pomocí venku často vyspíte stejně pohodlně jako doma v ložnici (ne-li pohodlněji).
Co si představíte, když se řekne slovní spojení „spaní v přírodě“? Někdo romantiku, praskající oheň a miliony hvězd, které mohou mít vyšší cenu než pět hvězdiček u loga luxusního hotelu. Někomu však „spaní v přírodě“ evokuje klíšťata, divoká zvířata, ranní chlad a vlhký spacák. Vše záleží na úhlu pohledu.
Zážitek ze spaní venku každopádně dokáže zlepšit vhodné vybavení. Nejde přitom jen o „obligátní“ spací pytel, i když přirozeně i ten je důležitý. Spacáky jsou dnes vyráběny z čím dál pokročilejších materiálů, a tak si můžete pořídit odlehčený model, jehož teplotní limit je srovnatelný s dvakrát či třikrát těžším spacím pytlem z doby před desítkami let. I proto není od věci svoje vybavení čas od času aktualizovat.
Určitým přechodem mezi spacákem a stanem je žďárák. Jedná se o stan pro jednoho, který je jednoduchý na postavení, nízkoprofilový a může sloužit i jako obal na spacák a další vrstva izolace v případě zhoršení povětrnostních podmínek. Žďáráky jsou lehké a současně odolné, a tak není od věci si jeden přibalit do batohu minimálně v případech, kdy si nejste jistí, jak se v průběhu vaší cesty bude měnit počasí. Žďárák ochrání nejen vás, ale i samotný spacák – lépe se totiž pere a hlavně lépe suší. Navíc spacáku časté praní vadí (hlavně jeho izolaci).
Jakmile jednou vyzkoušíte spaní v hamace neboli houpací síti, už nebudete chtít jinak – mnozí uživatelé by si ji nejradši nainstalovali do ložnice místo postele. Hamaky včetně příslušenství k nim (třeba dek pro zlepšení izolace zvenčí či zevnitř) prodáváme od různých výrobců a v různých provedeních, stačí si jen vybrat.
Pro pověšení houpací sítě vám budou stačit jen dva stromy ve vhodné vzdálenosti od sebe. První výhodou je, že vás hamaka může zbavit strachu z pavouků, mravenců a další lezoucí havěti, což ocení zejména ti, kteří z takových živočichů mají fobii. A pokud byste chtěli eliminovat i komáry, můžete hamaku dovybavit moskytiérou (tedy za předpokladu, že už jí není vybavena v základu). Další výhoda spočívá v již zmíněném pohodlí – pohodlnější lože v lese nenajdete. I když ustlat si můžete i v mechu – jen ten bývá k ránu dosti vlhký.
Zatím jsme se bavili jen o spaní pod širákem, ale v přírodě můžete využít i jiné možnosti, kupříkladu stan. Stany u nás najdete ve variantách pro jednu i více osob a jejich výhodou je, že vás minimálně částečně ochrání před nepřízní počasí. Od drsné přírody jste ale i ve stanu stále odděleni jen tenkou vrstvou látky, takže ani prvky jako spacák nebo karimatku (o které si něco povíme dále), které bychom jinak využívali při spaní pod širákem, nelze podceňovat.
Stany mívají různé střihy a tvary – starší variantou je tzv. „áčkový“ stan, tou novější pak iglů. Při konstrukci stanů dbají výrobci nejen na odolnost, ale také na co nejnižší hmotnost. Pokud si totiž stan ponesete na zádech, a nikoliv autem do kempu, potom se vám může každý gram navíc dost pronést.
Pro ochranu před větrem a deštěm nemusíte přímo stavět stan. Hlavně pokud jste příznivci ultralightu, tedy cestování nalehko, můžete stan nahradit celtou. Konstrukci pak zvládnete vytvořit na místě z paracordu a/nebo větví a dalšího přírodního materiálu. Celta se hodí třeba i pro případy, kdy byste se rádi vyspali v hamace, ale počasí vám příliš nepřeje.
Nedílnou součástí vybavení pro spaní v přírodě jsou i karimatky, které mohou být buď pěnové, samonafukovací či nafukovací. To je základní dělení – a každý si přitom může vybrat ten druh, který mu bude nejvíce vyhovovat (více o karimatkách se dočtete v rámci příslušné kategorie). Karimatky slouží jako podklad, který vám nejenže zajistí vyšší pohodlí při spánku mimo civilizaci, ale současně působí i jako vrstva izolace proti chladu zespodu, který byste jinak mohli odnést minimálně pořádnou rýmou, v horším případě i zánětem ledvin nebo močových cest.
Jako doplňkový sortiment v kategorii spaní v přírodě vám dále nabízíme i polštářky, díky kterým už si hlavu nebudete muset neprakticky podkládat smotanou mikinou, či deky a přikrývky, které mohou sloužit nejen jako další vrstva na zakrytí, ale také jako podložka při jídle či odpočinku venku přes den. Některé z těchto dek lze současně použít i jako pončo, jiné jsou originálními kousky a uloženkami z armádních skladů, případně i jejich přesnými, novodobými kopiemi.