Mít tak malý stan jen na náš spacák. Ano, to je prakticky charakteristika žďáráku. Sice do něj nedáme nic navíc, ale budeme v suchu a teple. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody?
Balíme si, máme jen střední batoh o čtyřiceti litrech, do kterého se vejde svačina, voda, spacák a nějaké to náhradní oblečení s nezbytným vybavení. Spaní pod širákem je oblíbená volba v letních měsících avšak i tak nás může zasáhnout náhlý déšť. Promočení a vymrzlí se už daleko nedostaneme. Ideální možností by byl stan, který je bohužel velký a těžký. Chce to vyřešit nějak elegantněji. Co kdybychom si vzali žďárák?
V případech, kdy máme nouzi o místo, se musíme poohlédnout právě po této variantě. Prakticky se jedná o potah na spacák, který nás ochrání před okolními vlivy. Je vytvořen převážně z několika vrstev, které si popíšeme za chvilku. Jeho využití je jasné - vložíme do něj spacák a můžeme se pohodlně a bez obav vyspat. Některé žďáráky mají i prostor, kam se dá vložit karimatka, což je další obrovskou výhodou. Mezi ty největší však patří nízká hmotnost a prostorová nenáročnost. V porovnání se stanem se jedná o neuvěřitelnou úsporu místa. Je však nutné dodat, že na rozdíl od stanu, si do žďáráku nedáme naše věci. Batoh a ostatní vybavení tedy musí zůstat venku. Dále máme menší pohodlí a ani si v něm neuvaříme. V těchto ohledech působí stan stále lépe, je to zkrátka něco za něco. Jak to tedy celé vypadá?
Žďárák je prakticky bivakovací pytel, tedy pytel pro spaní v přírodě bez stanu. Na první pohled vypadá jako spacák - má dlouhý dvoucestný zip, kterým se do něj dostaneme. Tento zip musí být kvalitní a nesmí se zasekávat. Při potřebě rychlého opuštění spacáku, bychom si mohli způsobit ošklivé potíže. Přes zip musí být široká léga, aby do něj nenateklo, ani nefoukalo. Stahování otvoru pro hlavu je pochopitelné, zamezíme tím úniku tepla a vniknutí kapalin z okolí. Jak jsme už zmínili, je velmi důležité, aby měl vložnou kapsu pro karimatku. Tím ji oddělíme od samotného spacáku a ochráníme i před často nerovným podkladem. Nebude špinavá, ani si ji nepoškodíme. Pochopitelně nás zajímá i materiál, který bude pro takový pytel jistě důležitý.
Jak to tak bývá, když chceme dosáhnout nepromokavosti a dobré prodyšnosti, sáhneme po membráně. Tak je tomu i v tomto případě. Jednoduše můžeme zvolit levnější variantu, která je utvořena navrstvením polyamidu, polyesterové membrány a polyesteru nebo sáhnou po trochu vážnější záležitosti z Gore-Texu®. Tato varianta bude pochopitelně dražší, ale také funkčnější a se zárukou spokojenosti. Krom těchto materiálů se setkáváme i s jejich sourozenci, kteří jsou všichni z rodiny syntetických vláken, například Powertex® a další.
Výběr je samozřejmě i finanční záležitostí. Musíme si uvědomit, jak často jsme v lese a jak často se setkáváme s deštěm, sněhem a podobnými faktory. Pokud jdeme jednou za rok, nepotřebujeme bivakovací pytel z Gore-Texu. Na druhou stranu jsme-li v lese každý víkend, jistě si ho zasloužíme. Důležitá je pro nás i barva. Jako turisté můžeme sáhnout po křiklavých barvách. Jednou z výhod žďáráku je však splynutí s přírodou, proto bychom ji neměli narušovat a snažit se do ní zapadnout přirozenými barvami. Žďárák se dá za teplých nocí použít i samotný bez spacáku. Nakonec budeme spokojeni tím malým balíčkem, který představuje velkou ochranu nás a našeho zdraví při výletech a túrách za poznáním.