Mít pod sebou sucho a čisto, nebo si vytvořit přístřešek, kterým nepoteče, se vždy hodí. K tomu skvěle tyto prostředky poslouží. Musíme ale zvolit materiál, typ a především velikost.
Spát venku na studené nebo mokré zemi není nic příjemného. Jsme promrzlí, mokří a druhý den ráno je morálka ty tam. Můžeme se podložit suchou trávou, ale její obyvatelstvo by nám v noci působilo nemilá probuzení. Další možností je použití tak zvané celty nebo plachty. Obě tyto varianty nám pomohou se spaním na mnoho způsobů. jen musíme vědět, o co se jedná a jak je správně použít.
Co je plachta všichni víme. Kus materiálu, který je částečně nepromokavý. Nemá standartní rozměry, ani popis. Oproti tomu Celta je velmi zajímavá. Název celta je z německého slova Zeltteil, což znamená stanový dílec. Má normované rozměry a je nepromokavá. Už z názvu poznáme, k čemu prvotně sloužila. Pomocí tak zvaných Olivek se spojovaly jednotlivé celty, ze kterých v konečné fázi vznikl stan. Samozřejmě, že s pomocí kolíků a dalších stavebních prvků. Nás ale zajímá pouze celta. Takže je to střecha stanu? Střecha, bok nebo podlážka. Celty se vyrábějí už po velmi dlouhou dobu. Skvěle jsme jejich používání mohli vidět za druhé světové války, kde na nich vojáci spali nebo se nimi i přikrývali.
K čemu se tedy dá použít? Je pravda, že i dobře složená celta zabírá celkem dost místa v batohu. Nicméně když si uvědomíme, co vše může suplovat, rádi jí to odpustíme. Základním použitím může být například podložka. Díky dobrému materiálu a nepromokavosti nepropustí vlhkost ze země. Můžeme ji dát pod spacák, karimatku nebo i pod nás samotné. Záleží na tom, jak jsme zvyklí v přírodě spát. Další možností je stavba provizorního přístřešku. Jednoduše dáme pár klacků dohromady a uděláme si Áčko. Nebo mezi zva stromy napneme provaz a celtu přes něj přehodíme. To už záleží na naší fantazii a kreativitě. Stejným způsobem můžeme použít i plachtu. Nabídne podobné vlastnosti, jen pro tento účel není vytvořena.
Plachty i celty se vyrábějí z různých materiálů. Dříve jimi byla jen velmi hustě utkaná bavlna. Její vlastnosti nebyly ideální, proto ji s příchodem umělých vláken nahradil polyester a následně nylon. Dnes se u originálních celt setkáváme s takzvaným Heavy Duty nylonem (nylon pro těžkou práci). Je velmi odolný a pevný, zároveň poskytuje skvělou voděodolnost, což je pro nás hlavní. Pro zlepšení možností používání jsou celty i plachty vybaveny na krajích ocelovými kroužky. Nimi můžeme protáhnout lanko nebo drát. Stejně tak jimi můžeme spojit dvě celty či plachty k sobě. Materiál u těchto kroužků musí být zesílený, na to si dejme pozor. Pokud nebude, kroužky se rychle vytrhnout, což nechceme.
Kategorie je zaplněna nejrůznějšími tvary a rozměry celt a plachet. Vždy bychom si při našich výletech do přírody měli udělat alespoň místo na malou celtu nebo plachtu. K výběru je spousta barev a provedení. Dejme si pozor na materiály a již zmíněný zesílení u kovových kroužku na krajích. Možnosti použití jsou opravdu široké. Stejně tak ji můžeme použít na zahradě pro přístřešek nebo podklad pod dřevo.