Ruce jsou nástroj, který nám každý den pomáhá a často nás i živí. Proto je chraňme rukavicemi. Bohudík však neexistuje jen jeden druh rukavic. To nás nutí k zamyšlení a rozvahou nad našimi preferencemi.
Při práci, venku na mrazu nebo při sportu nalezneme jeden ochranný, ale i módní doplněk, který si za staletí získal svou prestiž. Moudří už vědí, jsou to rukavice. Rukavice jsou součást oblečení, nebo ochrany, kterou si dáváme na ruce. Éra rukavic sahá velmi daleko do historie, kde se už v dobách Řecka, Říma a Sumeru pyšnily velké slávě. Byla to součást zbroje, vycházkového oblečení, ale i znak moci. Ve středověku se zdobení a prestiž rukavic dostala tak vysoko, že proti ní vystoupila samotná církev. Vzhledem k tomu, že se používáme hojně i dnes, nebyla církev moc úspěšná. V druhé polovině dvacátého století postupně rukavice ztrácí na jedinečnosti a stávají se spíše doplňkem k práci nebo ochranou před vnějšími vlivy.
Po dlouhých staletích slávy se rukavice dostaly až sem. Dnes je těžko budeme považovat za módní doplněk a nosit je na zábavy. Kdepak, rukavice zaujaly jinou pozici, pozici účelnou. Skvěle se totiž hodí pro nejrůznější odvětví, která dnešní doba nabízí. Ale co zima? Ano, zima je zřejmě jedinou výjimkou používání rukavic. V tomto ročním období se stávají doplňkem k našemu venkovnímu oděvu. Nebuďme tak blahosklonní, je to zapříčiněno pouze chladem. Kdyby bylo v zimě dvacet stupňů nad nulou, nosit je nebudeme. Dalším odvětvím bude jistě sport. Ve sportu jsou rukavice součástí dresu. Jejich účel je však opodstatněný. I zde slouží jako ochrana před poškozením rukou nebo před chladem, například v ledním hokeji. Nejrozšířenějším variantou budou rukavice pracovní. Dejme si ruku na srdce, ruce jsou náš jedinečný nástroj, který musíme chránit. Těžko budeme fungovat bez nich.
Prvním materiálem, ze kterého se začaly dělat rukavice, byla kůže nebo kožešina. V prvních případech šlo pouze o ochranu před mrazem, která do budoucna přerostla v přepych a slávu. Konstrukčně byly první rukavice nepodobné těm dnešním. Oddělený byl jen palec, zbytek prstů byl pohromadě. Palčáky, ty jsou přece skvělé. Ano, byly to palčáky a pro ochranu před chladem byly skutečně skvělé, zkusili jste si v nich pracovat? Rychle je nahradily rukavice, které kryly každý prst zvlášť, čímž zefektivnili nespočetněkrát manuální mobilitu. Stejně jako konstrukce šel dopředu i materiál. V dnešní době se rukavice vyrábějí z bavlny, vlny, usně, kůže, ale i moderních umělých vláken, která nemohou zůstat pozadu. Záleží především na určení rukavic. Pracovní rukavice na těžkou práci budou z kůže, aby byly odolné. K jemným pracím se použijí umělá vlákna. Jako módní doplňky poslouží vlna, bavlna a hedvábí. S příchodem technologií lačníme po větších možnostech. Ty nám nabízejí moderní vlákna, která přetvářejí rukavice na jiný level. Kombinace funkčních materiálů s umělými vlákny a těmi přírodními, zadává možnosti vzniku takových skvostů, jakými jsou například moderní bojové, nebo střelecké rukavice.
Rukavice budeme potřebovat často i několikrát do měsíce. Volme si takové, které budeme zrovna potřebovat. Na střelnici střelecké, které jsou jemné a dobře v nich ucítíme spoušť. Na práci pracovní, které jsou pevné, neprotrhnou se a něco vydrží. Na zimu zimní, které hřejí a odvádějí vlhkost z rukou. Ať se to zdá, nebo ne, musíme ruce držet v mobilním stavu, v teple, ochráněné před poškozením nebo jejich ztrátou. Dokud se něco nestane, nedbáme, pak už může být pozdě.