Pracovní a ochranné rukavice jsou v mnohých profesích naprostou nezbytností a někdy je dokonce jejich používání nařízeno zákonem, případně vnitřními předpisy daného zaměstnavatele. Co všechno by takové pracovní a ochranné rukavice měly splňovat?
Během práce je třeba se chránit i tehdy, když to zákony úplně výslovně nepřikazují. Protože vždy je lepší být připraven než překvapen. Jenže mnozí z nás si občas říkají, že nám se přece nic stát nemůže. Přesto denně dochází k mnoha zraněním, které dokazují opak – a sice že je vlastně náhoda, že nám osobně se ještě při práci nic vážného nestalo.
K nejcitlivějším částem těla, které je třeba si chránit, patří ruce. Už proto, že při úrazech rukou přicházíme o významnou část svojí mobility a operativnosti. Bez (funkčních) rukou už toho zkrátka zdaleka tolik nezvládneme. K bezpečnostním prostředkům, které ruce účinně chrání, patří i pracovní a ochranné rukavice. Jenže i těch existuje více druhů.
Pracovní a ochranné rukavice tak můžeme členit podle materiálů a jejich kombinací. A také podle toho, pro jaké konkrétní profese jsou určené. U nás tak najdete například zásahové ochranné rukavice, záchranářské ochranné rukavice, rukavice přizpůsobené pro slaňování či dokonce rukavice s určitým stupněm ochrany proti ohni.
Tzv. overgloves neboli „nadrukavice“ pak chrání tenké rukavice před poškozením třeba při onom slaňování. A jakmile si overgloves sundáte, můžete mít ruce stále chráněné tenčími rukavicemi, jen s vylepšenou jemnou motorikou. A někdy dokonce i schopností ovládat dotykové displeje.
Aby byla ochrana pomocí námi nabízených pracovních rukavic co nejúčinnější, je třeba využívat co nejefektivnější materiály. Například u některých rukavic je jako základ na dlaně či prsty použita kozí kůže, která slouží jako zpomalovač hoření, odpuzuje vodu a navíc má alespoň částečně zachovanou schopnost ovládání dotykových displejů.
Jako zpomalovač hoření je občas využitý i Nomex, patentovaný materiál, ze kterého se vyrábějí třeba i rukavice a další doplňky pro hasiče, nebo kevlar, který je u rukavic použit například pro prošívání. Pokud by totiž základní materiály fungovaly jako štít proti ohni, ale švy by se roztavily, moc velký smysl by použití nadstandardních materiálů nemělo.
Stejně důležitý jako materiál rukavic je i jejich střih. Některé pracovní a ochranné rukavice jsou vyvedeny v tzv. slim fit střihu, který usnadňuje pohyb a držení předmětů a zachovává alespoň částečně funkce jemné motoriky. Zásadní je také manžeta, která by měla dobře držet na zápěstí a současně by neměla tlačit.
U střeleckých rukavic bývá někdy vyříznutý palec a ukazováček pro ovládání spouště, což u pracovních a ochranných rukavic většinou nebývá nutné. Na druhou stranu mezi palcem a ukazováčkem často najdeme výraznější zesílení, protože právě v této oblasti bývá rukavice nejnamáhanější. A opět se tu vracíme i k taktilním funkcím.