Rozdělání ohně nemusí být vždy tak jednoduché, jak bychom si představovali. S pomocí křesadla si to můžeme značně usnadnit. Je však potřeba vědět jaké křesadlo zvolit a především jak vše funguje.
V krizových situacích, kdy se musíme spolehnout jen na sebe, není od věci být patřičně vybaveni. Jak jistě víme, oheň lze rozdělat hned několika způsoby. Můžeme mít sirky, které mohou zvlhnout. Stejně tak se můžeme obrátit ke kořenům a zkusit rozdělat oheň třením, tak jako se to dělávalo kdysi. Naši předci ale kromě tření používali i jinou techniku k rozdělání ohně. Pomocí křemenů vykřesali jiskru, kterou se snažili zapálit suchý podklad pro oheň. Měli tedy takové pradávné křesadlo. U něj zůstaneme. Divili bychom se, jak se od té doby změnilo - nejen tvarově, ale i materiálem.
Při přežívání v divočině budeme nutně potřebovat rozdělat oheň. Je velmi důležitý pro úpravu vody a přípravu jídla. Krom toho zahání zvěř a tím nás chrání nejen před zimou. V naší KPZtce, nebo zkrátka někde po kapsách, bychom měli vždy mít křesadlo, které nám pomůže oheň rozdělat. Takové křesadlo se skládá z několika částí. Z paliva, křesací části a plíšku pro křesání. Důležité je zmínit, že celkem existují dva druhy křesadel. Jedno přesně odpovídá předchozímu popisu a druhé se mu trochu vymyká.
V prvním případě máme k dispozici úzký kvádr, který má na jedné straně umístěnou tyčinku. Samotný kvádr je vyroben ze směsi hořčíku, který opravdu skvěle hoří za velmi vysokých teplot. Tyčinka slouží pro křesání. Poslední částí je malý plíšek. V praxi vše funguje následovně. Plíškem nastrouháme hořčík na troud (suchý podklad pro zapálení ohně). Až ho bude dostatek, pomocí křesací tyčinky zažehneme hořčík, který hoří teplotou kolem 2000oC. Při takové teplotě je zapálení suchého, ale i mokrého podkladu hračka. Plíšek většinou nahradí nůž, jelikož je hořčíkový kvádr poměrně měkký. Ačkoli se může zdát tato varianta, jako ta nejlepší, není tomu tak. Ano, křesadlo tohoto typu má své výhody a je léty odzkoušené, nicméně je poměrně velké a těžké. Na řadu přichází moderní a elegantní řešení.
Vzhledem k vyšší hmotnosti a rozměrům prvního typu, bylo potřeba vymyslet něco, co by mělo nároky menší. Proto se odstranil kvádr a tyčinka se udělala z ferroceria. Co je ferrocerium? Jedná se o uměle vytvořený kov, který je schopný vyprodukovat s malou pomocí jiskry o teplotě až 1700oC. Už jsme si asi všimli, proč se používá právě zde. Křesadlo z ferroceria je ve formě tyčinky, která je zapuštěna do malého držátka. Součástí křesadla je opět plíšek. Rozdělání ohně s tímto druhem křesadla je velmi jednoduché. Jen sesbíráme troud, přidržíme nad ním křesadlo a silně křesneme plíškem o tyčinku. V tu chvíli vyletí sprcha žhavých jisker, která hravě zapálí troud. Jak snadné že? Křesadlo je navíc velmi prostorově nenáročné a jeho váha je zanedbatelná. Působí tedy jako nejlepší volba, ale je tomu tak?
Ať už chceme, nebo ne, jsou moderní ferroceriová křesadla nejlepší možností pro KPZtku nebo vybavení do přírody. Ačkoli tu byly klasická křesadla dříve, musíme je odsunout stranou, protože bránit rozvoji se nevyplácí. V našem eshopu nalezneme obě možnosti, plus různé podtypy křesadel, které se liší především ve velikosti. Můžeme tedy mít malé ferroceriové křesadélko do KPZtky nebo velké do kapsy u kalhot. Tak jako tak budeme připraveni o něco více.