Obličej je jednou z nejlepších vizuálních identifikačních částí těla. Podle něj poznáme své kamarády, rodinu, ale i nepřátele. Právě proto je třeba jej mít v určitých chvílích zakryt. Ale čím? Kuklou přeci, ta byla přímo pro tento úděl vynalezena. Jedná se o součást oblečení, která zakrývá celou hlavu a krk. Odhalená zůstává pouze část obličeje, ať už větší nebo menší. Řádově bychom mohli kukly rozdělit na izolační a maskovací.
Tato skupina kukel je spíše ochranná, nežli taktická. Pomocí nich se bráníme před vnějšími vlivy, které na nás všude čekají. Skvělým příkladem je například lyžování. To se provádí ve velkých zimách. Rychle se během něj pohybujeme, takže potřebujeme ochránit obličej před ostrými kusy sněhu a zimou zvětšující se s rychlostí, kterou se pohybujeme. Proto použijeme zateplovací kuklu, která hřeje a poskytuje mechanickou zábranu před sněhem a mrazem. Taková kukla má většinou odhalené oči nebo celý obličej. Na druhé straně může stát kukla svářecí. Ta chrání před teplem a žhavými kusy svařovaného materiálu. Zatímco zimní kukla bude vyrobena například z fleecu nebo jiné elastické látky, je svářečská kukla vyrobena v 99% z kůže. Kůže poskytuje ideální ochranu. V neposlední řadě můžeme zmínit potápěčskou kuklu, která je vyrobena z neoprenu. Chrání před studenou vodou, snižuje tlak, který se dělá v uších a izoluje tělesné teplo. Jak je známo, nacházíme se na stránkách armyshopu, tudíž krom zimních kukel zde nalezneme převážně ty, které znemožňují identifikaci.
V armádě jsou velmi populární maskovací kukly. Samozřejmě, že i v jiných jednotkách, kde je třeba zamezit možné identifikaci. Takové kukly mají volné pouze oči, maximálně oči s nosem. V jistých případech se nechává malý otvor na pusu, abychom mohli v zimních měsících pohodlně dýchat, bez nepříjemného zamrzání kukly přímo na ústech. Kukla se nosí pod taktickými brýlemi, které chrání zrak, ale i pod helmou, která chrání hlavu proti mechanickému poškození. Délka kukly musí být až na ramena. Proč? Součástí zásahů ozbrojených složek je používání pyrotechniky, ať už se jedná o výbušky P1 nebo P2, které vybuchují v několika drobných explozích. Ty mají rozhodit nepřítele, aby mohla jednotka zasáhnout a překvapit je. Tyto malé výbuchy jsou způsobeny výbuškami, které mohou klidně bouchnout hned vedle nás. Už chápeme? Délka kukly chrání krk i obličej proti popálení. Určitě nám dojde, že krom délky a konstrukce, záleží i na materiálu.
Materiál je opravdu velmi důležitý. Zimní kukly se vyrábí z různých úpletů nebo fleecu či Softshellu. Ty taktické jsou ale mnohem náročnější na materiálové preference. Většinou se používají hladké elastické materiály, které jsou prodyšné a dobře drží na hlavě. To vše je sice důležité, nicméně mysleme na možnost popálení obličeje. Tento pružný a prodyšný materiál musí být zároveň odolný vůči teplotám a nejlépe nehořlavý.
Při výběru kukly je třeba uvědomit si, jestli v ní budeme jezdit na lyžích nebo odpalovat pyrotechniku před vniknutím do místnosti. Vždy dbejme na délku kukly, velikost odhalené části obličeje a materiál, ze kterého je kukla vyrobena. Ošklivé popáleniny na obličeji nás budou provázet celý život, větší investice do lepší kukly trápí jen chvilku.