Jak už dobře víme, slunce není jen společník v letních dnech, ale i nebezpečné riziko, které především postihuje naše oči. Většinou se bráníme brýlemi, které spolu s UV filtrem dokáží oči ochránit. Ale co s hlavou v prosluněných dnech, když má slunce opravdu velkou sílu? Můžeme si na ni uvázat šátek nebo si vzít například klobouk. Klobouk je prakticky pokrývka hlavy, která ji chrání a brání před vnějšími vlivy. První klobouky se objevovaly už v dávné Mezopotámii. Přes staletí vývoje a úprav se dostaly i do rukou armády, která je v čele s Napoleonem a ostatními vojevůdci z doby 17. a 18. století, nosila na hlavách. Tehdejší tvar byl trojrohý nebo dvourohý, oproti klasickému kulatému, či oválnému. Co ale o kloboucích víme? To základní už jsme si řekli, proto je třeba zmínit věci důležitější.
Při vyslovení slova „klobouk“ se každému vybaví jiný. Někdo si vzpomene na divoký západ, na kovboje a jejich stetsony. Tyto klobouky byly, a jsou, vyráběny z pravé kůže. Sloužily jako ochrana před sluncem, chladily a poskytovaly stín očím. Někdo jiný by si mohl vzpomenout na oblíbené postavičky z grotesek a jejich buřinky, které jen dodávaly na grotesknosti celé situace. Klobouků je tedy celá řada. Některé slouží svému účelu, jiné jsou zase módním doplňkem za pěknou sumu peněz. Ani jeden z těchto klobouků u nás v nabídce nenalezneme. Co však nabízíme, jsou velmi efektivní a důmyslné doplňky, které si získaly své místo mezi vojáky.
K čemu tedy mají vojáci klobouky? Před střelbou je jistě neubrání. Nejsou nijak zvláště neprůstřelné, ani odolné. Ten správný důvod spočívá v jednoduché věci – v pohodlí. Vezměme si, že jsme v poušti nebo v džungli. Je zde vedro, slunce svítí a my máme na hlavě těžkou helmu. To není ideální stav, který bychom chtěli prožívat 24 hodin denně. Proto jsou zde klobouky. Armádní klobouky jsou vyrobeny z naprosto odlišných materiálů, než ty, které jsme si zde zmiňovali. Jejich základním materiálem je směsice polyesteru a bavlny nebo čistá bavlna. Tedy klasický materiál pro výrobu uniforem. Velkou výhodou této směsi je její prodyšnost a částečná nepromokavost. Zároveň můžeme takový klobouk použít při opravdu velkém horku. Stačí jej namočit do vody a nasadit na hlavu. Klobouk bude chladit a my se vyhneme nepříjemnému úpalu či úžehu.
Krom klasické ochrany proti slunci, poskytují vojenské klobouky i velmi dobrou maskovací podporu. Zatímco ostatní klobouky se vyznačují vysokou středovou částí, jde vojenský klobouk proti proudu. Jeho profil je velmi nízký. Půdorys tvoří přesný kruh, což poskytuje stejnou ochranu ze všech stran. Kraj, který působí jako stínítko očím, je prošívaný, aby držet tvar a nepadal nám do očí. Krom toho se kolem středové části klobouky nacházení očka. Na co jsou? Právě tato očka pomáhají v maskování před nepřítelem. Klobouk je sám o sobě vyráběn v určitých maskovacích stylech, které si musíme vybrat. Krom toho můžeme přidat různé větvičky, trávu a podobné předměty, které prostrčíme těmito oky. Získáme tak ještě lepší ochranu, než bychom čekali.
Výběr klobouky se odvíjí od situace. K pouštnímu maskování, potřebuje pouštní klobouk. Do lesa zase oceníme klobouk v lesním maskování. Toť k výběru stylu. Především se nám musí klobouk líbit a dobře sedět na hlavě. To se odvíjí od velikostí klobouků, které jsou buď udávány v centimetrech a představují obvod hlavy v místech čela. Nebo ve standartních velikostech, na které jsme zvyklí – M, L, XL a tak dále. Tak jako tak si musíme klobouk vyzkoušet, abychom s ním byli na 100% spokojeni.