Káva je nápoj (připravovaný a podávaný obvykle horký), co se chystá z rozemletých a upražených plodů rostliny kávovník. Označuje se tímto pojmem i prášek, jenž k tomu slouží. Káva je typická silnou vůní i tmavou barvou.
Káva je nápoj (připravovaný a podávaný obvykle horký), co se chystá z rozemletých a upražených plodů rostliny kávovník. A označuje se tímto pojmem i prášek, jenž k tomu slouží. Káva je typická silnou vůní i tmavou barvou. A zajímavé na ní je i to, že je to hned po ropě další nejvíce prodávaná světová komodita.
Stejně jako jiné rostliny (čaj, guarana, ...) je v ní (kromě řady jiných aktivních látek) i zdaleka nejznámější alkaloid kofein, jenž stojí za celou řadou pozitivních vlivů kávy na tělo: v první řadě ale zrychlí tep a povzbudí centrální mozkovou soustavu. Aktuálně je to nejdostupnější a nejlevnější stimulant na světě a nemá se to s ním ideálně moc přehánět.
Dnes se obvykle moderní novodobá káva připravuje tak, že se smíchají plody různých druhů kávovníku (podobně, jako to dělají třeba s tabákem výrobci doutníků na Kubě) a nejrozšířenější jsou dnes rozhodně Coffea robusta a Coffea arabica (co se týče pro změnu Coffea liberica anebo Coffea excelsa, ty se objevují spíše výjimečně.
Speciálně pro kávu v našich končinách se sahá prakticky výhradně jen ke dvěma typům kávy: arabica (70 % světové produkce) a robusta.
Arabika je velmi populární z toho důvodu, že disponuje relativně nižším objemem kofeinu a v řadě druhé, je zde o to větší prostor pro to nejširší spektrum všelijakých vůní, chutí a odstínů. Typicky se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách (cca mezi 900-2800 m nad mořem) a to i na sopečné půdě nebo ve formě lesní (Wild Forest anebo etiopská káva Harar). Zrna Arabiky jsou sice větší, ale během pražení jsou poměrně dost náročná na teplotu.
Robusta je zase o poznání méně náročná odrůda. Ve světě se objevuje s tržním podílem okolo 25 %. Dnes ji produkuje hlavně Indonésie, Kolumbie, Brazílie a Vietnam. Zde jsou pro změnu zrnka menší, káva znatelněji silnější (má téměř dvojnásobek kofeinu proti Arabice) a i chuť je tu jaksi zemitější.