📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Slovo jerky pochází z kečuánského ch'arki a jde jednoduše o sušené a solené maso. Anglická transkripce tohoto slova se v posledních letech udomácnila i u nás, stejně jako jídlo, které označuje. Jedná se totiž o skvělý zdroj proteinů nejen na cesty.

Jerky či sušené maso je zkrátka produkt, který tvoří takřka výhradně sušené, libové maso, které bylo odtučněno, nasekáno na proužky a následně usušeno. Díky tomu se tak snadno nezkazí. Další výhodou, která prodlužuje životnost jerky a umožňuje jeho přenášení i ve vyšších teplotách, je důkladné prosolení. Právě sůl, která je většinou jedinou přidanou ingrediencí, brání množení mikroorganismů v mase.

Kromě toho se ovšem sušené maso může marinovat v jiném koření, případně směsi z více druhů, které výslednému produktu dodají zase trochu jinou chuť. Může jít třeba o chilli, ostré jerky dnes zkrátka letí. Jerky od některých výrobců může být i mleté – není to vada, ale funkce. Do mletého masa přidají koření a výslednou hmotu slisují a vytvoří z ní pásky.

Sušené maso vydrží celé měsíce, aniž by bylo nutné ho zamrazit nebo udržovat v nějakém speciálním prostředí. Jeho dalším benefitem je, že je kdykoliv a kdekoliv k dispozici bez jakékoliv přípravy, takže si ho můžete sbalit třeba do batohu a jíst ho cestou v přírodě, abyste si zajistili rychlý přísun energie.

K výrobě jerky se nejčastěji používá maso z hospodářských zvířat, tedy hovězí a vepřové, ale občas výrobci experimentují a přicházejí na trh s takovými specialitami, jako jsou rybí, klokaní či krokodýlí jerky. Zkrátka jakékoliv maso, které lze usušit, je pro výrobu jerky vhodné.

Klasicky obsahuje sušené maso asi 10 – 15 % proteinů, ale výjimkou nejsou ani několikanásobně vyšší percentuální obsahy bílkovin. Což by ale v extrémním případě – kdybyste se živili pár dnů až týdnů pouze sušeným masem – mohlo vyvolat tzv. proteinovou otravu. Ačkoliv je tedy jerky rychlým a efektivním zdrojem energie, i na cestách je třeba myslet na vyváženou a pestrou stravu.

Prakticky každý druh jerky pak obsahuje sůl, což znamená zase zvýšený obsah sodíku. V 30 g sušeného masa se nachází cca 600 mg sodíku, což je zhruba 30 % doporučené denní dávky pro dospělého, kterou se nedoporučuje překračovat. Moderní člověk má již tak přebytek soli, respektive sodíku, z jiných jídel v průběhu dne. Polévky, guláše, sladkosti, zákusky, dorty… do toho všeho je dnes přidávána sůl, aby daný produkt lidem více chutnal. Přebytek soli však zvyšuje krevní tlak a má další negativní dopady na lidský organismus. U jerky tak stejně jako u čehokoliv jiného platí, že všeho moc škodí.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Značka
Hmotnost
kg kg