Zdravotnický batoh možná zvenku působí jako klasický (či „běžný“ taktický) batoh, ale zdání klame. Jedná se o batoh, jehož jednotlivé funkce a prvky jsou maximálně přizpůsobeny očekávanému využití, tedy specificky záchraně zdraví a života.
Pro taktické účely potřebujeme mnohdy ještě kvalitnější a efektivnější vybavení než pro outdoorové aktivity – a už zde musejí být kvalita a efektivita použití nekompromisní. Civilní i vojenští zdravotníci pak z pochopitelných důvodů vyžadují naprostou špičku. A to se týká i zdravotnických batohů, které najdete na Rigad.cz.
Zdravotnické batohy jsou uzpůsobeny tak, abyste je mohli co nejvíce přiblížit svým prioritám a konkrétnímu využití v terénu. Do takového zdravotnického batohu můžete uspořádat lékařské vybavení a prvky sady první pomoci, bez nichž se při své práci neobejdete. Může se jednat třeba o obvazy různých velikostí a typů, dezinfekční prostředky, šátky, obinadla a podobně, které by měl ovládat i laik. Ale také o mnohem specifičtější záležitosti pro profesionální využití typu intubační sady, škrtidla, fixačního límce a podobně. Záleží přirozeně na velikosti batohu – tu je třeba také přizpůsobit velikost přenášeného vybavení.
Jak jsme již naznačili, musí být zdravotnický batoh správně organizovaný, tak abyste v něm vždy našli vše potřebné, a to i ve vypjaté situaci, v níž rozhodují vteřiny. Z pochopitelných důvodů vám nebude stačit jedna hlavní komora a malá kapsa na přední straně, což by vám možná stačilo, kdybyste se vydali na jednodenní výšlap do přírody.
Vnitřní prostor by měl být naopak dobře řešený a měl by zahrnovat různé kapsičky a organizéry, které můžeme využít pro připevnění jednotlivých prvků výše uvedeného vybavení. Další možností jsou tzv. kapsy v kapse, kdy je hlavní prostor batohu tvořen systémem suchých zipů, na který jednoduše připevníte jednotlivé menší kapsičky různých barev.
Různé barvy nám pomohou rozlišit různé kategorie zdravotnického vybavení přímo v akci. Když tak například dorazíme k nehodě, můžeme hned sáhnout po zelené kapse, v níž je umístěný stetoskop, měřiče krevního tlaku a cukru v krvi, pulzní oxymetr a podobně. V kapse další barvy pak můžete mít umístěné obvazy či ampulky se sedativy, antibiotiky, antialergiky a podobně.
Jednotlivé kapsičky by měly být polstrované, aby se prvky výbavy v nich umístěné nerozbily při pohybu o sebe navzájem. Na povrchu batohu by pak mohlo být pár větších kapes na větší přístroje. A pokud chybějí a potřebujete je, pomůže MOLLE/PALS vazba, kterou jsou taktické zdravotnické batohy často vybaveny.
Pro operativní použití je důležité, aby bylo možné kapsy batohu včetně jeho hlavních prostor rozepínat až ke spodní straně batohu. Díky tomu si batoh můžete otevřít jako knihu a mnohem snáze a rychleji zde naleznete přesně to, co pro výkon činnosti právě potřebujete.
Stejně jako u jiných typů batohů je i u těch záchranářských třeba myslet na pohodlí nositele, neboť je jasné, že vzhledem k množství výbavy uložené uvnitř mohou být v poměru ke své velikosti poměrně těžké. Proto je třeba dbát na to, aby tyto batohy integrovaly kvalitní nosný systém s polstrovanými ramenními popruhy, pevnými zády a systémem ventilace. Určitě se hodí také polstrovaný bederní pás nebo hrudní popruh, jimiž batoh při nošení lépe stabilizujete a bude se vám s ním pohybovat pohodlně i na delší vzdálenosti.
V neposlední řadě je třeba dbát také na vhodné materiály, které by měly být dobře omyvatelné a udržovatelné, už kvůli podmínkám, v jakých se často zdravotníci pohybují. Materiály by měly být navíc pevné a alespoň do určité míry odolné vůči vodě.