Zdravotnický výcvik je důležitou součástí praxe každého vojáka i civilisty. Vždyť nikdy nevíme, kdy svoje znalosti z oblasti první pomoci využijeme. Ke zdravotnickému výcviku patří i vhodné pomůcky včetně simulátorů zranění.
Dnešní simulátory zranění dokážou být hodně hyperrealistické. Jejich účelem je nacvičit si nanečisto, co bychom dělali, kdybychom se ke člověku zraněnému stejným nebo podobným způsobem dostali přímo v terénu. Některé simulátory zranění obsahují dokonce i sáček s hadičkou na umělou krev, kdy si můžete velmi realisticky nasimulovat třeba tepenné krvácení.
Velká část simulátorů zranění je určena hlavně pro vojenské a policejní jednotky, a tak obsahují například prvky střelných zranění a podobně. Zranění, jejichž řešení si pomocí těchto simulátorů můžete nacvičit, zahrnují i poškozená místa na těle, která není příliš snadné ošetřit. Ať už se jedná o střelné rány na krku nebo krvácení třísla, je lepší o způsobech ošetření těchto zranění vědět něco dopředu, než se s nimi reálně setkáte. A to i prakticky.