Pro výkon služby, ale i pro naši taktickou stránku života, se nejvíce hodí taktické kalhoty. Jsou velmi pohodlné a nabízí spoustu vylepšení, které ocení každý z nás. V čem jsou o tolik lepší, než normální kalhoty? Čtěte dál.
Každý používáme takové kalhoty, které se nám líbí a zároveň se dobře nosí. Mohou to být například dříny nebo kapsáče. Pokud patříme do skupiny lidí, kteří mají rádi účelové věci, jsme tu dobře. Často se ptáme sami sebe - proč nemohou být kalhoty více užitečné? Proč nemají kapsy navíc, které by nenarušovali jejich linii? Proč kalhoty táhnou přes kolena, když si klekáme? Pakliže nosíme zbraň a nějaké to EDC každý den, určitě hledáme i patřičné kalhoty, které by nám s tímto nošením pomohly. Odpovědí jsou taktické kalhoty.
Taktické kalhoty jsou prakticky kalhoty, které jsou uzpůsobené potřebám taktického využití. Existuje několik výrobců, kteří vyrábějí různé druhy těchto kalhot. Většinou se dají rozdělit na pomyslné podkategorie, které nám pomohou s výběrem. Zapomeneme na materiály a koukneme se přímo na styl použití. Nemůžeme totiž všechny nosit každý den ven na nákup a do města. Naopak jsou i typy, které jsou přímo určené jen pro akci. Jak je tedy rozdělíme? Nejspíše na dvě skupiny – Lowprofile a klasické taktické.
Chceme-li se držet „nízko“, což označuje název Lowprofile, který v sobě skrývá celý styl oblékání, potřebujeme vypadat co možná nejvíce nenápadně. Kalhoty tohoto stylu, tedy taktické lowprofile, vypadají podobně jako kapsáče, jen jsou více promyšlené a uzpůsobené taktickému využití. Co je pro ně důležité? Skoro vše, například jsou to prostorné a níž posazené hlavní kapsy, do kterých se musíme dostat i v rukavicích. Tyto kapsy by měly být opatřené vyztužením, kvůli nošení nože. Dalšími jsou kapsy na stehnech. Nejlepší volbou je uzavírání na klopu, která dosedne buď na suchý zip, nebo na knoflík. Ten je ovšem mnohem pomalejší na otevírání. Uvnitř těchto kapes jsou gumičky pro umístění zásobníků, ty ale nejsou nezbytné. Dalšími kapsami jsou kapsy na zádní části dosedací plochy. Opět by měly být dostatečně prostorné a dostupné. Dále bychom na kalhotách měli najít i kapsy pro drobné věci nebo skryté kapsy. Jejich umístění záleží přímo na výrobci kalhot. Nezapomeňme, jedná se o taktické kalhoty, měly by tedy mít kapsy na chrániče kolen. Ty se v případě lowprofile nacházejí zevnitř kalhot. Velmi nechtěná je vnější kapsa, která by rozbíjela jinak příjemné linie kalhot. Stále se bavíme o kalhotách pro denní nošení, existují však i jiné.
Druhá verze taktických kalhot je ta, kterou si na sebe na nákup nevezmeme. Co je na nich tak jiného? Nemusí to být ani tak maskovací vzor, i takové kalhoty se dělají například v černé nebo pískové. Spíše se jedná o taktické prvky, které křičí - JSME TAKTICKÉ. Těmito prvky jsou především kolenní chrániče, přesněji příprava pro ně. Vkládají se do kapes, které jsou z vnější strany kalhot. Na zadní straně kolen pak máme stahovací proužky. Tyto kalhoty se opravdu pro nošení do města nehodí. V akci jsou však k nezaplacení. Můžeme je snadno použít i bez vesty při rychlém sledu událostí. Vejdou se do nich jak zásobníky do pistole, tak často i do pušek typu AR 15 nebo AK.
Dbejme na celkové zpracování kalhot. Švy musejí být prošity minimálně 2x, v některých oblastech nejlépe 3x. Je nutné, aby měly kalhoty zesílenou stěnu v oblasti dosedacích ploch a kolen. Dále je vhodná úprava velikosti v oblasti pasu (stahovací proužky). Když už mluvíme o pasu, zmíníme i opasková poutka. Nezapomínejme, že taktické opasky jsou často i 4,5 centimetru vysoké. Proto musejí být oka opravdu široká, jinak by se mohlo stát, že se nám do nich opasek nevejde. V neposlední řadě mysleme na materiál. Ideální je kombinace polyesteru a bavlny v poměrech 65% bavlna 35% polyester. Látka je prodyšná a pevná. Krom toho musí mít tak zvanou Rip-Stopovou úpravu, která zabraňuje protržení a jeho případnému šíření.