📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Pokud jde o výlety do přírody zejména v přechodných obdobích, měli bychom si vybírat kvalitní oblečení a vybavení. Což znamená mimo jiné i nepromokavé kalhoty, které by současně měly být prodyšné, abychom se v nich cestou naopak nezpotili.

Navlhlé nebo dokonce mokré oblečení bychom si měli rychle převléknout. Jinak nám hrozí, že prochladneme a svůj pobyt venku odneseme přinejmenším „rýmičkou“. V horším případě ho odstonáme týdnem v posteli. Jenže převléknout se rychle přímo v terénu někdy nebývá tak snadno proveditelné. Oblečení nám ovšem může provlhnout i zevnitř. Zejména tehdy, když nezvolíme úplně správnou funkční skladbu a vnější vrstva oblečení včetně kalhot není tak prodyšná, jak bychom si představovali.

Důležitou volbou jsou pak nepromokavé kalhoty či kalhoty do deště, které by nás i v nepříznivých podmínkách měly udržet v suchu. Což znamená, že by měly být dostatečně prodyšné, ale současně by neměly propouštět vodu zvenčí (měly by tedy mít vysoký vodní sloupec). V tom by měly doplňovat nepromokavou bundu.

Druhy kalhot do deště

Nepromokavé kalhoty dělíme do různých kvalitativních kategorií, které se od sebe navzájem odlišují hlavně tím, jaký materiál byl použitý k jejich výrobě. Jednotliví výrobci se v dnešní době nejenže snaží udržet dosavadní standard, ale zároveň v rámci konkurenčního boje posouvají hranice stále novými inovacemi. Což je pro nás zákazníky přirozeně jenom dobře.

Podle materiálu můžeme nepromokavé kalhoty dělit do několika cenových kategorií. Opravdu je rozdíl, jestli si do nepříznivých podmínek pořídíte kalhoty pod tisícovku nebo za deset tisíc. „Hobby“ turisté přirozeně prémiové vlastnosti těch nejdražších ani nevyužijí, ale současně by neměli vzít zavděk ani těmi nejlevnějšími.

Nylon a polyester? Budete se koupat ve vlastním potu

Nejlevnějším řešením kalhot do deště jsou kalhoty polyesterové a nylonové, respektive vyvedené v kombinaci těchto materiálů. Ale bez jakýchkoliv dalších vrstev, membrán… no, co si budeme povídat, materiálová struktura příliš velký sloupec neslibuje a ani prodyšnost nebude taková, jakou si u svrchní vrstvy outdoorového oblečení představujete.

Celková kvalita těchto výrobků nemusí být špatná a na nějaké menší procházky přírodou okolo bydliště dostačovat bude. Ale pokud jste nadšení turisté, nejspíš bude lepší se poohlédnout o úroveň výš. Jinak byste se kvůli nízké prodyšnosti mohli brzy koupat ve vlastním potu.

Softshell: Skvělý poměr ceny a výkonu

Skvělým poměrem ceny a výkonu je u kalhot do deště softshell. Ačkoliv „softshell“ není jediný materiál, ale spíše celá kategorie materiálů, mohli bychom jeho definici zobecnit tak, že se jedná o membránový nebo tkaný materiál (membránový je kvalitnější/dražší), který má určitou úroveň voděodolnosti a současně zůstává prodyšný.

Úroveň voděodolnosti u softshellových kalhot samozřejmě nebude tak vysoká jako u kategorie nejvyšší (viz výše), ale většině turistů, kteří se do terénu vydávají na jaře nebo na podzim (případně v kombinaci s vhodnými spodkami i v zimě) bude plně dostačovat. Největší slabinou softshellových kalhot ale nebude tkanina samotná, nýbrž švy, přes které vám bude dovnitř ve většině případů po určité době zákonitě protékat.

A nakonec membránové materiály

Kalhoty do deště z membránových materiálů doposud nebyly překonány, a proto se jedná o špičku, která nám přinese přesně ty vlastnosti, jež od nepromokavých kalhot vyžadujeme. A to bez kompromisů. K nejznámějším membránovým materiálům patří Gore-Tex, ale někteří výrobci používají svoje vlastní patentovaná řešení, která fungují stejně dobře (příkladem může být třívrstvá látka eVent od firmy Otte Gear.

Membránové materiály mají nadprůměrně vysoký vodní sloupec (to znamená, že ze všech materiálů protečnou nejpozději), ovšem jejich nevýhodou bývá fakt, že se rády trhají. Tento nedostatek vyvažují výrobci tím, že membránové materiály skládají ve více vrstvách. To výrazně zvyšuje jejich odolnost.

Vyberte si ty správné

Budete-li si vybírat kalhoty do deště, potom pro vás bude důležitým rozhodovacím faktorem pravděpodobně i cena. Ovšem my doporučujeme položit ji na misky vah s kvalitou a nesahat po úplně těch nejlevnějších řešeních. U nepromokavých kalhot doporučujeme vynechat kategorii nylonových a polyesterových tkanin a začít minimálně u těch softshellových. Na klasickou turistiku vám bude stačit tkaný softshell, ale pokud rádi chodíte po horách nebo se věnujete sportovním aktivitám typu skialpinismu, potom sáhněte po tom membránovém.

Specializované membránové materiály typu Gore-Texu pak využijete tehdy, pokud se věnujete extrémním pochodům či trailovému běhu nebo pokud jste členy expedic – ale i tehdy, když při výběru svého outdoorového oblečení a vybavení neradi děláte kompromisy.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Nepromokavost / voděodolnost
mm mm
Prodyšnost
g / m2 / 24 hod g / m2 / 24 hod
Materiál