Krásný den. Rozhodneme se pro procházku, sbalíme si a můžeme vyrazit. Vyjdeme ven před dům, kde nás praští do očí přímý sluneční svit, jako úder od boxera v nejlepší formě. Chvilku to trvá, než se rozkoukáme, ale po chvilce si oči na světlo zvyknou a my jsme schopni pokračovat v našem výletu. Věděli jsme, že takovéto rány od slunce jsou velmi škodlivé? Že ne? Tak bychom měli pokračovat ve čtení, abychom se dozvěděli, jak to s tím slunečním světlem je. Samozřejmě, že jsme schopni se bránit, jen musíme vědět jak.
Je zažitou tezí, že je slunce dárcem života. Bez něho by na světě nebyla ani známka po květině, nebo živočichovi. Během jeho svícení, které vzniká jako vedlejší efekt při hoření plynů, ze kterých je slunce vytvořeno, vzniká i řada nežádoucích záření, které se dostávají skrze naši atmosféru až sem k nám. Díky záření se opalujeme, což je prakticky ochranná reakce kůže na dopad jednotlivých částic tohoto záření. Naše oči se takto efektivně sami bránit nedokáží. Přesto je vystavujeme přímému slunečnímu svitu a chováme se, jakoby nic. Spolu s ostatními zářeními dopadá na zemi i tak zvané UV záření, z anglického UltraViolet, neboli ultra fialové. Vlnová délka tohoto záření je do 400 nanometrů. Je to právě to záření, které způsobuje naše opálení. S ním bohužel i mnoho očních chorob, které mohou být velmi závažné.
Jak se proti UV záření chránit? Jednoduše - stačí nosit brýle s aktivním UV filtrem, který nevpustí ultrafialové záření do oka. Brýle s tímto filtrem budou mít nálepku, kde bude napsáno UV. Nemusíte se bát, všechny sluneční brýle, které nabízíme na našem e-shopu, tento filtr mají. Dalším ochranným faktorem je polarizační efekt. Nikdy jsme to neslyšeli? Tento efekt omezuje množství světla, které proniká skrz brýle. Jistě jsme zažili – jedeme v autě, nebo jdeme pěšky a náhle nás oslní odražené světlo od vodní hladiny, okna, nebo sněhu. Tento efekt dokáže světlo omezit, aby nás neoslňovalo. Takové brýle jsou vhodné především pro řidiče, lyžaře, ale i obyčejné lidi, kteří lační po troše toho komfortu. Posledním ochranným efektem je tak zvané zatemnění. Označuje se čísly od 0 do 4 a určuje celkovou světelnou prostupnost skel. Stupeň 4 je nejtmavší, skrz skla projde pouze 4-8% slunečního světla. Takové brýle se používají například do hor, kde je jasné světlo, které se navíc odráží od celistvé sněžné pokrývky.
Krom skel nalezneme na brýlích druhou nejdůležitější část, kterou jsou obroučky. V obroučlách drží skla, zároveň nám drží celé brýle na hlavě. Jsou to právě obroučky, které určují pohodlnost brýlí. Existuje jich celá řada, od celých obrouček, které obepínají skla kolem dokola, až po poloviční nebo jen částečné. Je to otázkou designu a osobního vkusu. Záleží na nás, co se nám bude líbit a pro co se rozhodneme. Kromě tvaru se obroučky vyrábějí i z různých materiálů. Nejčastějším jsou kovy a plasty. Nedá se jednoznačně určit, který z nich je lepší. Plast je lehčí, ale oproti kovu křehčí. Každý má své pro a proti.