Polarizační brýle dokáží eliminovat odrazy slunečních paprsků, které nás velmi často oslňují. Toho využijeme při jízdě autem, ale i na kole, nebo obyčejné chůzi. Jak tento princip funguje?
Sluneční brýle jsou nedílnou součástí letního outfitu. Hrají roli jak módní, tak i mnohem důležitější, kterou si mnoho lidí neuvědomuje. Působí totiž zároveň i jako ochrana před slunečním světlem, které naše oči ohrožuje a často jim i ubližuje. Jednou ochranou je UV filtr, který zabrání ultra fialovému záření zasáhnout oko. A další ochrana? Známe ten nepříjemný pocit, kdy nás i v brýlích oslňuje slunce? Nepříjemné odrazy od vodní hladiny nebo skla a leštěných ploch? To se dá také omezit. Jak, to si hned povíme.
Abychom si mohli vysvětlit funkci polarizačních brýlí, je třeba to vzít od počátku dění. Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Původně je nepolarizované. Při dopadnu na nekovový povrch, kterým je například voda, sklo nebo sníh, se však stane polarizovaným. To znamená, že se veškeré kmitání omezí pouze na horizontální a vertikální. Onen oslňující jev je způsoben právě tím horizontálně kmitavým světlem. Zde přicházejí do akce naše polarizační brýle. Jsou to zkrátka brýle jako každé jiné, jen mají ve sklech polarizační filtr. Ten odbourává horizontálně kmitavé světlo a zanechává pouze to vertikálně kmitavé. Tím zabraňuje oslnění a nám dopřává příjemný zážitek z cesty. Zároveň však oči chrání, omezuje jejich nepříjemné pálení a následnou únavu.
Při výběru brýlí bychom se měli vždy zaměřit na to, co nám nabízejí. Prakticky vzato – jak vypadají, by mělo být podružné. Proto si pohlídejme, aby měly vždy UV filtr a dobrý polarizační filtr. Mnoho lidí si myslí, že obyčejné brýle od našich trhových prodejců, bohatě stačí. To je velký omyl, který může způsobit nepříjemné problémy s očima. Napadá nás, jak takové brýle bez problému poznáme? Samo osobě oslnění se redukuje důsledkem tmavosti brýlí. Může se tedy zdát, že brýle mají polarizační filtr, ačkoli ho nemají. Na to existuje jednoduchá pomůcka, pakliže filtr odráží horizontálně kmitavé světlo, po otočení brýlí o 90o bude odrážet to vertikálně kmitavé. Překryjme dvoje brýle přes sebe, jedny rovně a druhé pootočené. Pakliže přes ně není vidět, brýle mají dobrý polarizační filtr. Co se stalo? Zabránili jsme světlu projití přes brýle, jelikož jsme ho eliminovali dvouvrstvým filtrem. Tyto brýle skutečně filtr mají.
Nikde není napsáno, že funkční brýle nemohou být zároveň hezké na pohled. Ba naopak, když jsou brýle vybaveny UV filtrem a polarizačním filtrem, můžeme předpokládat jejich vysokou kvalitu a nejspíše i hezký vzhled. Ten je samozřejmě relativní, protože o něm máme představy každý trochu jiné. Vyberme si tedy takové, jaké se nám budou líbit. Zároveň nezapomínejme na jejich konstrukci, která musí být adekvátní použitým sklům. Jestli se jedná o obrané, musejí mít patřičně zahnutá a tvrzená skla, jestli o fashion, tam je to opravdu jen otázkou vkusu.