Monokulární dalekohledy jsou uzpůsobené na jedno oko. To nese výhody, ale také nevýhody, které si musíme uvědomit dříve, než si dalekohled zakoupíme.
Prostorová náročnost věcí, které s sebou nosíme na výlety, expedice nebo jen na procházky, určuje jejich výhodnost. Jednoduše řečeno - nebudeme si s sebou brát tři velké litrové lahve vody, když nám může stačit jeden třílitrový camelback. Dvě věci se stejným objeme, ale naprosto jiná prostorová náročnost. Podobně tomu je i u dalekohledů. Jak dobře víme, existují dva druhy dalekohledů – binokulární a monokulární. Z hlediska prostorové náročnosti jsou lepší monokulární, proč? To si hned povíme.
Zatímco skrze binokulární dalekohledy koukáme oběma očima (mají tedy dvě soustavy čoček), skrz monokulární dalekohled koukáme pouze jedním. Z toho by se mohlo zdát, že budou monokulární dalekohledy menší než ty binokulární. To nemusí být nutně pravda, jelikož máme spoustu druhů obou verzí, u kterých se jejich velikost mění. Například malý outdoorový binokulár bude menší, než pozorovací monokulár a tak dále. Co tedy monokulár je? Je to tubusové zařízení, které díky soustavě čoček dokáže přiblížit pozorovanou oblast. V některých případech jsou čočky doplněny hranoly, které dokáží omezit velikost dalekohledu, u monokulárních dalekohledů však takto varianta tolik obvyklá.
Každý si jistě vybavujeme filmy s námořní tématikou, kdy byli pozorovatelé na nejvyšších stěžních vybaveni dalekohledy, stejně jako kapitáni lodí. Pamatujeme, jaké měli dalekohledy? Rozkládaly se, takže jsme z třiceticentimetrové tuby získali i půlmetrovou. Proč to tak bylo? Právě kvůli soustavám čoček, které nabízely určité přiblížení. Teoretiky by šlo říci, že čím delší byl dalekohled, tím lepší bylo přiblížení. Tento fenomén vyřešily lépe tvarované a osazené čočky. Díky nim je zvětšení obrazu mnohem efektivnější, čímž dosahujeme lepších výsledků. Navzdory tomu nedokážeme do poměrně krátkého monokuláry nacpat velké zvětšení.
Monokulárních dalekohledů existuje několik typů. I dnes se sekáme s rozkládacími verzemi, které jsou oproti těm starším krapet modernější. Na malou túru, kde počítáme s každým kilem, se jistě bude hodit malý monokulár, který dokáže dobře přiblížit a nezabírá tolik místa, jako binokulár. Pro potřeby pozorování vzdálenějších objektů (terče při střelbě a tak dále) se hodí pozorovací monokulární dalekohledy. Tyto dalekohledy jsou velké a těžké, umisťují se na stativy - zcela určitě si je s sebou nebudeme brát na výlety. V neposlední době jsou k dostání i monokuláry s dálkoměrem nebo s nočním viděním.
Výběr se odvíjí od naší představy použití dalekohledu. Každý z typů nabídne něco jiného, co použijeme při specifických situacích. Tak jako tak, bychom si měli dát pozor na konstrukci dalekohledu. Ta by měla být vždy z kovu nebo uhlíkových slitin. Co nás bude zajímat dále je světelnost dalekohledu, tedy kolik světla dokáže dalekohledem projít, což určuje kvalitu obrazu a zážitek z používání. Světelnost se odvíjí od průměru objektivu, tedy od druhého čísla v označení dalekohledu (8x50 a tak dále). Dražší dalekohledy jsou naplněné plyny, které zamezují jejich mlžení. Především si rozmysleme, co od dalekohledu žádáme, ať zbytečně nehledáme univerzálnost tam, kde není.