Turistické dalekohledy i kapesní dalekohledy jsou často menší, aby nezabíraly tolik místa a především moc nevážily. Často se setkáte s monokulárními variantami, ty však vlivem ztráty prostorového vnímání, nejsou vhodné.
Kdo z vás nosí s sebou na výlety do lesa pravidelně i dalekohled? Kdybychom to mohli spočítat, zjistíme patrně, že velmi málo z nás. Přitom dokáže být takový dalekohled velmi užitečný. Ano, můžete ho využívat k pozorování horizontů, zvěře a úžasných přírodních zákoutí a dalším podobným aktivitám.
V jistých směrech vás však dalekohledy dokáží dostat i z problémů nebo vám zkrátit cestu o pěkných pár kilometrů. Jednoduchým pozorováním cesty a odhadováním terénu si tak díky dalekohledu velmi pomůžete. Jak takový dalekohled do lesa i do batohu ale vybrat?
Dáme krk na to, že hlavním problémem, proč s sebou nenosí lidé dalekohledy, bude jistě jejich hmotnost a fakt, že jsou přesvědčení, jak se bez nich obejdou. Ano obejdou, ale je dobré je mít. Stejně jako třeba kompas nebo svítilnu či dokonce spolehlivý nůž.
Hmotnost dalekohledu přímo souvisí s konstrukcí dalekohledu. Můžete mít i plastový monokulár, který bude vážit jen 100 gramů. Takový dalekohled je snad lepší ani nemít. Když už tak jen pro nouzové použití. Monokuláry totiž neposkytují dobré prostorové vnímání vlivem používání jen jednoho oka.
Proto jsou spíše doporučovány do přírody obecně binokulární dalekohledy, tedy dvouoké chcete-li. Bohužel volbou binokuláru jste ještě nezvítězili a čeká vás ještě dlouhá cesta za informacemi a kvalitním produktem / zážitkem, než budete připraveni si dobře vybrat. Tak například - konstrukce binokuláru.
Binokuláry by se daly dále rozdělit na spektivy a tak zvané triedry. Triedrové dalekohledy jsou mnohem menší, než spektivy. V jejich konstrukci jsou totiž použité prizmatické optické hranoly, díky kterým lze dramaticky omezit délku dalekohledu.
Velkým mínusem takové konstrukce je však její hmotnost. Sami o sobě jsou hranoly natolik těžké, že ač malý dalekohled může vážit více, nežli jeho větší spektický kolega. Dalším mínusem je ztráta světla, kdy ho v hranolu může zmizet až 1/3.
Takové ztráty jsou pro pozorování za šera nebo proti lesu velmi nechtěné. Volba konkrétního typu dalekohledu tedy velmi záleží na vašich osobních preferencích. Je sice větší, ale poskytne lepší světelnost. Co ale s dalšími vlastnostmi?
Budeme-li se bavit nyní o přiblížení dalekohledu, dostaneme se maximálně na magickou hranici osmi až desetinásobku. Zde se totiž láme jeho udržitelnost v holých rukou. Všeobecně platí, že více jak osmi až desetinásobné zvětšení je těžko udržitelné. Naopak čím větší přiblížení, tím více vám může dalekohled pomoci a tím lépe budete moct pozorovat jednotlivou zvěř.
Ale co lidský klidový třes? Tomu se dá zabránit tak, že si dalekohled přeci velmi jednoduše můžete opřít o kolena, když klečíte, stejně tak o batoh, strom nebo kámen, resp. lze jej dát i na stativ. S tím problémy nejsou, další zádrhel zaznamenáte ale v okamžiku volby průměru objektivu. Zde zase platí, že čím větší je průměr objektivu, tím lepší má i dalekohled světelnost. Ano, ale tím je také logicky těžší a větší.
Navzdory tomu si troufáme říci, že pro účely turistiky a občasného pokochání se krajinou, vám bohatě stačí průměr kolem 23-35 milimetrů. A kde tato čísla naleznete? U označení dalekohledu – 7x50, 10x35 a tak dále – první číslo je zvětšení, druhé průměr objektivu.
Problematika je samozřejmě mnohem širší, vám však pro začátek postačí těchto pár informací. Dovolíme si ještě poznamenat, že konstrukce dalekohledu, v tomto případě materiál, by měl být vždy z lehkých kovů nebo oceli. Čočky by měly být skleněné. Plast není materiál, který by se pro optiku dalekohledu hodil.
U výběru si také povšimněte specifického odlesku na čočkách. Je to známka antireflexní úpravy, kterou by každý slušný dalekohled měl mít. Díky ní si budete moci dopřát jasného a ostrého obrazu. V neposlední řadě je důležitá vodotěsnost, ochranné krytky na objektivy a popruh na nošení na krku.
S těmito informacemi jste již schopni si pořídit kvalitní dalekohled do kapsy i do batohu, na který nezanevřete a jenž vám bude spolehlivým kamarádem na celý život.