Všichni jsme to někdy zažili. Jsme na výletě a přes to, že máme naimpregnované boty z pořádného materiálu, se do nich dostala voda. Dostala se tam vrchem. Otvorem, kterým se do bot dostáváme my. Stejně tak se tam mohou dostat kamínky nebo větvičky. Dá se toto nějak omezit? Ano dá, postačí nám k tomu obyčejné holeňové návleky. Jak to vše funguje?
Holeňové návleky jsou prakticky tunelové průvleky z odolného materiálu. Umísťují se na nohu, kde chrání horní otvor boty před vniknutím vlhkosti nebo cizích předmětů. Pomáhá jim v tom hlavně jejich materiál, který musí být především nepromokavý a pevný. Velmi často se používá DuraTec nebo nylon q je jeho modifikace. V některých případech se můžeme setkat i s Gore-Texem. Dobrý materiál je tedy základ, ale jak návleky drží na noze?
Jak už jsme si řekli, jedná se o tunelové průvleky. Bez řádného systému, který bude návleky držet na noze, jsou však i sebelepší materiály k ničemu. Připnutí je přitom velmi lehké a elegantní. Setkáváme se hned s několika možnostmi. Od stahovacích proužků, po více vídané elastické části. Oba konce jsou vybaveny gumou, která stáhne návlek okolo obvodu boty a lýtka. Samosvorná konstrukce je velmi jednoduchá na používání, ale přesto efektivní. Problém může nastat, když chceme návleky natáhnout v průběhu pochodu. Těžko se nám bude chtít sundávat si dobře zašněrované boty, abychom mohli převléci návlek přes nohu. Naštěstí nato výrobci mysleli, proto jsem některé návleky vybaveny zipem po celé své délce. Jednoduše je tak rozepneme, umístíme na nohy a zase zapneme, čímž se konstrukce sevře a zůstane na místě.
V naší nabídce naleznete několik typů návleků různých konstrukcí. Tu si musíme vybrat nejdříve, pak až můžeme spekulovat nad materiálem, který je stejně důležitý. Návleky se nesmí pohybovat samovolně nahoru, ani dolu. Jejich nošení musí být přirozené, neměli bychom o nich vědět. Pokud si toto nepohlídáme, budeme zbytečně přemýšlet nad tím, jak nám návleky sklouzávají a výlet si nejspíše neužijeme.