Zimní spací pytle jsou určeny pro ty nejextrémnější turisty a zálesáky. Kdo jiný by byl schopný v nízkých teplotách pohybujících se kolem 0 °C a méně trávit noci venku? U nás najdete širokou škálu zimních spacáků od různých výrobců.
Zimní spací pytle mohou využívat stejné izolační materiály jako ty jarní, letní a podzimní, jen je těchto materiálů potřeba použít poněkud více. To má svoje výhody i nevýhody. Výhodou jsou především nižší komfortní, limitní i extrémní teploty, v nichž můžete daný spacák používat, nevýhody ovšem znamenají vyšší objem i hmotnost.
Právě z toho důvodu není úplně vhodné (a vlastně ani možné) mít bez jistých kompromisů jeden univerzální spacák na celý rok, nebo alespoň od podzimu do jara. Tedy ne, že by třísezónní spacáky neexistovaly. U nich ale musíte počítat s tím, že v zimě do nich budete muset dodat vložku do spacáku, nebo si naopak pomoci zvenku žďárákem, abyste zlepšili izolační vlastnosti daného spacáku i v nižších teplotách.
U zimních spacích pytlů lze sehnat také modely, které nejsou naplněny syntetickou izolací, ale husím nebo kachním peřím. To je sice vysoce kvalitní a hřejivé, ale musíte si dávat pozor na to, abyste takový spacák neušpinili a aby vám v noci pokud možno příliš nezvlhl. Peří se totiž poměrně složitě pere, ale hlavně suší. Při sušení se péřový spacák musí pravidelně natřásat, aby nepřišel o tzv. loft, souvislou vrstvu izolace. Peří totiž za vlhka tvoří shluky a přichází o svoje izolační schopnosti.
U zimních spacáků jsou více než u jiných modelů důležité prvky, které zabraňují vzniku tepelných mostů. Jedná se třeba o légu okolo zipů, zateplené švy nebo absenci prošívání, které by mohlo být potenciálním slabým místem, jež by degradovalo účinnost izolace.