Znáte ten pocit, když si na sebe chceme vzít suché oblečení, jelikož jsme se zrovna převrhli na kánoi, ale nemůžeme? Může zato batoh, který se převrhl s námi. Bohužel nebyl vodotěsný a tak je i veškeré oblečení mokré a elektronika zničená. To by se nestalo, kdybychom byli patřičně vybaveni. Buď s sebou můžeme vézt speciální barel, kam si naše věci uzavřeme (výhodou je, že plave). Nebo něco menšího, co poslouží stejně.
Jak jsme jistě dobře poznali, mluvíme o vodotěsných vacích nebo pytlech. Názvů je více, ale všechny vyjadřují jedno a to samé. Jedná se o speciální vak, který díky svému materiálu nepropustí vodu. Materiál není však to jediné, co je důležité na takovémto vaku. Batohy, bundy, ale i ostatní vybavení často proteče spojem v podobě zipu, suchého zipu nebo švu. Jak je řešen vodotěsný vak? Zavírání je velmi jednoduché a přesto promyšlené. Představuje ho klasický tunelový otvor, který má na konci dva popruhy s rychlosponami. Po naložení věcí do vaku začneme přebytečný materiál rolovat směrem odshora. Po pár přehybech jednoduše spojíme popruhy s rychosponami, čímž vak zajistíme, aby se nerozmotal. Za vzniklé ucho můžeme vak i nosit, musíme si však dát pozor na kvalitu rychlospon a vzít v potaz váhu celého vaku. Některé vaky se nezapínají nahoře, ale jednotlivé konce se připnou na strany vaku, čímž ušetříme místo. Jak vše funguje víme, teď k materiálu.
Materiál je hlavním médiem nepromokavosti. V praxi se používá několik různých materiálů, které se liší svým názvem, ale jsou stejné svou podstatou. Zkrátka nesmějí vpustit ani kapku vody. Ne všechny vaky jsou opatřeny takovýmto materiálem. Některé mají například voděodolný nylon, který má sice dobrý vodní sloupec, ale není naprosto nepromokavý. Spíše odolává vlhkosti, nežli přímému náporu vody. Jak tedy poznáme vhodný materiál? Jednoduše si hlídejme přímé zmínění nepropustnosti v popisu produktu. Materiály prakticky fungují jako vrstvené tkaniny, které mají zatřené póry povrchovou úpravou nebo jsou sami o sobě nepropustné. Můžeme zmínit například Hypalon®, Taffeta Carbonite® a další. No ale co švy? Ano, to je velmi správně položená otázka. Při prošívání materiálů dochází k poškození struktury. Vzniklými dírkami by mohla voda protéct. Zároveň záleží i na drobných netěsnostech mezi přiloženými díly. Proto zapomeňme na obyčejné šité spoje. Musíme se zaměřit na ty lepené. Díky lepení jsou spoje perfektně hermeticky uzavřené. Zalití případných mezer lepidlem zamezuje vniknutí jakékoli kapaliny.
Jak takové vaky vypadají už víme. Nutno dodat, že vaky ve většině případů nedisponují žádnými manipulačními prvky. Ano, máme poutka a úchyty, ale nic pro dlouhodobější přenášení (ramenní popruhy a tak dále). Vaky tedy neslouží k delšímu přenášení. Jedná se jen o transportní vak, který naložíme například na auto nebo do lodi s jistotou, že jeho obsah nezvlhne. Jejich velkým problémem je bohužel ten fakt, že většinou neplavou. Pokud bychom do nich umístili elektroniku nebo něco těžšího, může se stát, že během chvilky se vak potopí. To se dá řešit buď vzduchovými polštáři, nebo již zmíněným barelem, kam se samotný vak uschová. Vaky se vyrábějí v různých velikostech od jednoho litru až po opravdu velké vaky s objemem i 60 litrů a více. Nebereme vodní sporty na lehkou váhu a radši své věci chraňme.