Taktická obuv je skoro totéž, co vojenská, jen mnohem modernější a propracovanější. Jako taková nabízí mnohem více komfortu a možností použití v akci. Musíte si ale dobře zvolit materiál, velikost a celkové zpracování.
I ten poslední běžný řadový voják musí v něčem chodit. Jelikož je v botách každý den, musí být každému jasné, že má právo na kvalitní boty. Bohužel se nedá jednoznačně říct – takové boty používá armáda. Mezi vojenskou obuví totiž naleznete i vycházkové mokasíny, botasky pro tělovýchovu a tak dále. Přesto - když se řekne – vojenská obuv, každého napadnou kanady. Tak nějak k vojákům už patří a bytí bez nich si dokáží jen těžko představit.
První armáda, která byla vystrojena stejnými botami (zřejmě jde první kanady vůbec) byla armáda Římské říše. Později se objevují počáteční kanady u anglických vojáků během občanské války.
Od té doby se přetvářejí až do dnešní moderní podoby, kterou naleznete po celém světě. Pochopitelně nejsou kanady jen jedny. Nemůžeme proto říci – takto vypadají kanady a vše ostatní je falsifikát. Každá armáda má totiž trochu jiný design kanad. České proto vypadají jinak, než ty americké nebo německé. Ačkoli se jedná jen o drobné detaily, i díky nim je dokážete poměrně spolehlivě rozeznat. Nejdříve ale musíte spolehlivě vědět, jak kanady vypadají.
Klasické kanady jsou boty černé barvy, sahající až nad kotníky (často i do půlky lýtek). Bývají vyrobené buď z kůže, nebo usně. Právě díky takto zvolenému materiálu zaručuje bota přirozené mikroklima, které drží nohy v teple a suchu.
Může za to především kůže, která jakožto přírodní materiál, má nejlepší možné vlastnosti pro toto zaměření. Vzhledem k modernímu nasazení vojáků se ale pochopitelně musely i kanady vyvíjet. Proto dnes rozeznáváme zimní kanady, celoroční kanady, letní kanady, pouštní kanady, ale i kanady do džungle. Liší se především svou stavbou, kdy zimní mají termo-vložku nebo kožíšek, letní jsou naopak odvětrávané. Často jsou vyrobené i v kombinaci usně a textilu, který zaručuje při dobrém umístění lehčí botu a lepší prodyšnost. Pouštní kanady mají navíc i jinou barvu (pískovou).
Vespod kanad naleznete (stejně jako u ostatních bot), podrážku. Musí být specifická? V první řadě by měla být odolná proti uklouznutí a vůči chemikáliím typu olej, benzín a podobným. Často se v drsné praxi totiž stane, že budete muset v takovou kapalinou projít, tak ať ta podrážka raději něco vydrží…
Uvědomte si, že jsou boty vytvořené pro vojáky nasazované v těch nejextrémnějších podmínkách celého světa. Proto od takových bot můžete čekat dobré vlastnosti na poli odolnosti.
Největší výhodou taktických a bojových bot je jejich výška. Jelikož se vojáci pohybují v těžkých terénech a s těžkou výstrojí na zádech, musí mít i pevné boty. Díky šněrování, které sahá až nad kotníky, získáte pevné sevření a fixaci nohy. Právě to dodává pocit bezpečí a jistoty při pohybu náročným terénem. Klasické kanady by navíc měly mít na zadní straně boty drážku pro upnutí maček nebo lyží.
Ať již chcete vojenskou a taktickou obuv / kanady na chození, vojenské účely, airsoft nebo jako příznivci metalové hudby a je to zkrátka váš styl, budete nejspíše vybírat podle národnosti kanad.
Chcete-li klasické americké, německé s páskem proti rozšněrování tkaniček nebo jako patrioti zvolíte české, je u všech v první řadě důležité, aby vám seděly. Stejně tak musíte zvolit i roční a klimatické zaměření. Nejspíše vás však budou zajímat klasické celoroční kanady.
Tak či onak, pohlídejte si posléze nejen jejich velikost, ale i výšku a typ podrážky. Pohodlí při chůzi je nejdůležitější.