U středních batohů je třeba řešit více specifikací, než bychom čekali. Nejde jen o samotnou velikost, ale i o popruhy, polstrování, ale také materiál a vnitřní dispozice.
Vícedenní výlety s sebou většinou nosí jednu nevýhodu – když chceme spát venku, musíme proto být vybaveni. Mít karimatku, spacák, bivakovací pytel, nebo malý stan. Ano, spát pod širákem bez ničeho se také dá, ale překvapení v podobě deště nepatří mezi ta příjemná. Vše tedy záleží na podmínkách. Tak, jako tak budeme potřebovat vodu, pití a další věci. Kam s tím? Do většího batohu. Střední batohy bychom mohli limitovat objemem 25-50 litrů. Objemy středních rozměrů s sebou nesou náležitosti a požadavky na samotný batoh, pojďme si o nich něco říct.
Batohy větších rozměrů, kolem 25 až 50 litrů, jsou označovány, jako třídenní batohy. Podle armádních stanov by se do nich měli vejít věci na tři dny, včetně jídla. Každému dojde, že věci na tři dny budou něco vážit, obzvláště když s sebou budeme muset nést i vodu. Asi nám došlo, na co chceme poukázat. Se zvyšující se vahou, budeme potřebovat nosné prvky více a více. Pevná záda s dobrým odvětráním skvěle poslouží svému účelu. Spolu s bederním pásem dokáží izolovat váhu batohu, která je následně přenášena do nohou a ne do zad. Hrudní popruh drží ramenní popruhy na místě. Mohlo by se zdát, že se jedná o malichernosti. Věřme, že opak je pravdou. Nikdo z nás si nechce představovat situaci, do které se dostaneme se špatným batohem.
Další věc, která nás na takovém batohu bude zajímat je jeho odolnost proti vodě. Díky moderním materiálům, které jsou často doplňovány povrchovými úpravami, lze dosáhnout vynikajících výsledků. Musíme si uvědomit, že takový batoh budeme mít v přírodě i několik dní, proto by měl být co nejlépe chráněn. Velkým bonusem je přítomnost pláštěnky. Tu jednoduše přetáhneme přes batoh a tím získáme ideální ochranu před deštěm.
Hlavní je, aby nám batoh seděl. Vezměme si ho na záda, vše dotáhněme tak, jak má být a hned poznáme, jestli sedí, nebo ne. Dalším mezníkem jsou popruhy. Vždy si hlídejme, aby měl batoh bederní i hrudní popruh. Vše musí sedět a nic nesmí tlačit. Věnujme se i vnitřnímu rozložení, které hraje roli v přenášeném materiálu. Hlavní je, aby batoh po zádech necestoval a držel na místě. Tím dosáhneme stability.