📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Spacáky pro kempování jsou takové spacáky, které mají komfortní teplotu od -5°C. Kempovat chodíme přirozeně hlavně v létě, ale také v přechodných ročních obdobích, tedy na jaře a na podzim. A pokud bychom si kupovali spacák s nižší komfortní teplotou, mohlo by se stát, že by nám v něm mohlo být až příliš teplo.

Spacák patří k zásadním prvkům výbavy každého trempa, táborníka, milovníka survivalu či zkrátka člověka, který rád spává v přírodě a nijak zvláštně sám sebe neoznačuje. Spacáky neboli spací pytle pro kempování jsou menší a lehčí než jejich protějšky na zimu, takže si je můžete jednoduše sbalit do batohu.

Dle způsobu využití

Pokud jste milovníkem kempování, který všude vyráží obytným autem, pak jsou hmotnost a rozměry spacáku prakticky irelevantní. Ale pokud se vydáte na několikadenní túru či cestu vlakem nebo autobusem, potom budou tyto parametry hrát zásadní roli.

Péřový či s dutým vláknem?

To je ostatně otázka, která souvisí i s odstavcem výše. Přírodní materiál je přírodní materiál, ale syntetické spacáky zase snadněji vyčistíte a usušíte a při stejných tepelně-izolačních vlastnostech jsou současně menší a lehčí. Což ve třech ze čtyř ročních období rozhodně oceníte. Péřový spacák je sice komfortní, ale peří saje vlhkost, takže je třeba ho každé ráno pořádně vysušit na sluníčku, zejména pokud se rozhodnete spát pod širákem. A jste-li na vícedenní túře, je ideální se vydat na cestu každé ráno co nejdřív.

Dekový či mumiový?

Hlavní rozdíl mezi mumiovým a dekovým spacákem spočívá v tom, že zatímco první volba je vhodná na spaní pod širákem, ta druhá spíše od auta, do stanu nebo do chaty. Dekový spacák totiž na rozdíl od toho mumiového nedisponuje kapucí, která by při spaní chránila vaši hlavu. Z mumiového spacáku při spaní zkrátka trčí jen obličej.

Pár slov k teplotě

U jednotlivých spacáků se uvádějí nejčastěji tři teplotní údaje, které vám pomohou rozlišit, zda je vámi vybraný spacák vhodný na kempování či nikoliv. Zmíněná komfortní teplota, u které jsme v případě kempovacích spacáků udali číslo -5°C, je teplota, při které je spaní v tomto spacím pytli pohodlné i v případě, že spíte pod širákem. U limitní teploty se do spacáku musíte trochu víc obléct, u extrémní teploty už vám nicméně za běžných podmínek může hrozit podchlazení a spacák už u této hodnoty venkovní teploty rozhodně nedoporučujeme používat.

Co dál od spacáku čekat

Kromě výše uvedeného by měl být spacák na kempování také nepromokavý, vždyť při spaní venku můžete čekat minimálně rosu, když už ne déšť. Zvlášť jara bývají deštivá a určitá úroveň nepromokavosti se hodí vždy. Určitě je ale vhodné mít spacák osazený také teplými švy, protože každá izolace je tak efektivní, jak efektivní je její nejslabší článek. Jako tepelný izolant pak funguje také léga (tedy pruh látky) zakrývající zip.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny

Spacáky pro kempování

Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Délka
cm cm
Šířka
cm cm
Pro výšku postavy
cm cm
Extrémní / minimální teplota
°C °C
Limitní / mezní teplota
°C °C
Komfortní teplota
°C °C
Hmotnost
kg kg
Náplň
Materiál