Maskovací vzorek MultiCam® byl vyvinut k tomu, aby co nejefektivněji eliminoval vizuální i near-IR signaturu dotyčného člověka operujícího v co nejširším pásmu oblastí a sezón.
Stát nasazení: Jde o maskovací vzorek pocházející od soukromé firmy, takže kdo si řekne, může ho mít. Ale dostal se do hledáčku i u některých armád – v poslední době zejména US Army, kdy jí tento maskovací vzorek dobře posloužil jako univerzální maskování v Afghánistánu.
Po mnoha úspěšných ověřovacích pokusech, po prokázání se přímo v bojových podmínkách, že je skvělý a poté, co se stal oficiálním US Army maskovacím vzorkem pro Afghánistán v roce 2010, je zřejmé, že maskovací vzorek MultiCam® je špička ve své branži.
Zkratka NIRS znamená doslova „Blízká infračervená spektroskopie“ a je to spektroskopická metoda, jenž se zaobírá blízkou infračervenou částí ze známého elektromagnetického spektra (cca zhruba od 800 nm do 2500 nm). A proč se používá? Jelikož oproti střední infračervené spektroskopii se dostane NIRS znatelně a výrazně hlouběji.
Metoda to není na druhou stránku nijak extra moc citlivá, k jejím jednoznačným kladům ale patří, že před zpracováním není nutné vzorek dále jakkoliv přespříliš modifikovat a upravovat. Stejně jako v případě vzorku samotného, i užití této metody je široké a univerzální: najdeme ji dnes totiž jak v medicínské diagnostice (oximetrie, hladina krevního cukru, …), tak ve farmacii, agrochemii, ovšem i při kontrole potravin anebo velmi nečekaně i při výzkumech spalování.
Jednoznačným kladem této metody pro medicínu jsou i malé rozměry příslušného spektrometru + jeho přesnost. Nadmíru slušně si vede i při výzkumech mozku u novorozenců, kde jiné metody (PET anebo fMRI) nelze v řadě zemí legálním způsobem provádět.