Lekce naučené Britskými silami v Afghánistánu vedly k tomu, že byl do této armády přidán nový / další maskovací vzor: jde o typ Multi Terrain Pattern / MTP a byl do této armády přidán v roce 2010. Jde o křížence mezi Crye Multicam a tradičním DPM. Je to vzor, jenž byl a je chráněný copyrightem Britskou MoD.
Co se týče pojmu „MultiCam“, tak to je návrh, jenž byl původně vyvíjen pro americkou armádu jako společný projekt místních organizací Crye Precision a US Army Natick Laboratories. Cílem tohoto maskovacího vzoru bylo adekvátně ukrýt svého nositele v případě operací za různých ročních dob a na různých místech světa zároveň. Tímto by došlo totiž k tomu, že by nebylo nutných více maskování v produkci ze strany armády, což je vždy pro lidi někde v terénu a za nepřátelskou linií logistická noční můra. Během testovací fáze („US Army Uniform Trials“ - „Testy uniforem Americké Armády“, ke kterým došlo přesně v roce 2004) se tomuto maskování říkalo „Škorpion“. Mírně modifikovaná verze daného návrhu se stala známá / byla označena jako „Multicam“, tedy hned poté, co bylo toto krytí ze strany Crye uvedeno na trh. I když se tento typ nedostal hned v dalším roce po testech maskovacích vzorů v létě 2004 do oficiální výzbroje USA, některé ze speciálních jednotek americké armády jej i přesto používaly a hlášení na jeho výkon v praxi byla jednoznačně pozitivní. Právě tyto pozitivní odezvy se nepochybně podepsaly i na přijetí Multicamu v roce 2010 i do standardní Armády Spojených států amerických, jejíž členové byli nasazováni i do operací v Afghánistánu. Podle oficiální nomenklatury se časná nošená verze Multicamu jmenovala OCP aneb „Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern“ / „Maskovací vzor pro operaci Trvalá Svoboda“.
Maskování řady „Multicam“ je aktuálně široce dostupné napříč celým světovým trhem, jelikož jej vyrábí pod licencí četní výrobci (stejně jako v ilegální formě ze strany některých asijských producentů látek a šatstva). Okolo roku 2013 řada konvenčních, popřípadě aspoň speciálních sil po celém světě, adoptovala jednu či více verzí tohoto maskovacího vzoru a sami jej používají. Mezi státy používající nějakou z verzí Multicamu patří: Austrálie, Chile, Gruzie, Maledivy, Nizozemí, Nový Zéland a Panama. Přijat byl však i u Dánska, kde nahradil dlouho působící typ M84. Variace také byla licencována Černé hoře. Polské síly zase adoptovaly variaci na Multicam nazvanou „Suez“, kterou zde lokálně komerčně produkuje pod názvem „CamoGrom“. Multicam také tvoří základ pro Britský MTP (British Armed Forces Multi-Terrain Pattern - MTP), i když tato verze obsahuje i tradiční prvky „Disruptive Pattern Material DPM“.
Je tomu asi tak deset let, co byl svět maskování a kamufláží na zajímavém historickém předělu a rozcestí. V Anglii totiž dopěli k nečekanému závěru – jejich legendární krytí DPM by se mělo po čtyřiceti letech spolehlivé služby nahradit za MTP/Multi-Terrain Pattern.
Amerika byla v této době ještě stále uprostřed jeho zkoušek a analýz (jak obecně zlepšit kvalitu krytí pro vše v Afghánistánu a i na dalších podobných světových válečných polích), ale v Británii se k tomu postavili evidentně více pragmaticky a pohnuli za pomoci firmy Crye Precision se svými maskovacími dějinami opět o krok dále.
Podle údajů umístěných na MilitaryPhotos.net v roce 2009 jde o tyto informace: ozbrojené síly Velké Británie budou vybaveny bojovým oblečením s maskovacím vzorem, jenž je optimalizován na prostředí v Afghánistánu + i napříč řadou dalších prostředí:
Během testů byly otestovány všechny kamuflážní vzory na různých místech (Anglie, Kypr, Keňa, Afghánistán, …), a to ze strany jednotek „Infantry Trials and Development Unit (ITDU)“ (tj. něco jako „Pěchotní testovací a vývojová jednotka“). Testovaly se přitom maskovací vzory ve službě i potenciálně nové a pochopitelně i ty, jenž jsou běžně k mání na trhu. Testy se týkaly přímého vizuálního porovnání, času nutného k nalezení různých kamufláží na různých podkladech + své řekly i subjektivní názory jeho nositelů.
Jak se ukázalo, byly to právě věci vybavené Crye Multicam® technologií, jenž si vedly zdaleka nejlépe a to napříč mnoha sekcemi, ba dokonce s nezanedbatelným náskokem. Není proto divu, že byl tento maskovací vzor vybrán jako základ pro nový typ maskovacího vzoru Anglie. A tradicionalisté mohou klidně spát i tak – jejich nový typ obsahuje i prvky tradičního UK DPM vzoru. Nová hybridní verze ponese tedy nadále jméno – Multi-Terrain Pattern (MTP).
Jde o věc, co má USA patent a ani v Evropě tomu není jinak.
Jak se můžete sami přesvědčit, odkaz spojení DPM a MultiCam je evidentní, zřejmý a nakonec, asi jediný kompromis, se kterým budou místní vlastenci a i novátoři aspoň trochu spokojení.