Společnost Primus funguje už více než 130 let. Založena byla ve Stockholmu roku 1892 a od té doby si na svoje konto připsala nesčetné množství prvenství. Začalo to vůbec prvními bezsazovými kamny na kerosin…
Svoje kamna na kerosin pojmenovali jejich tvůrci F.W. Lindqvist a J.V. Svenson roku 1892 Primus, což znamená první. Zkrátka proto, že s nimi byli na trhu první. A od té doby se značka Primus stala víceméně synonymem pro kamna a vařiče, zejména ty outdoorové, případně kempingové.
Vařiče Primus byly už od svých počátků testovány v extrémních podmínkách. Jídlo si na nich připravoval třeba i Roald Amundsen při své cestě na jižní pól roku 1911. Ale také Tenzing Norgay s Edmundem Hillarym v roce 1953, kteří tehdy jako vůbec první lidé dosáhli vrcholu Mount Everestu.
V dnešní době je společnost Primus známá jako výrobce spolehlivých, bezpečných a udržitelných vařičů nejen pro pokračovatele výše zmíněných expedic, ale také pro lidi, jejichž cíle nejsou zdaleka tak vysoké – ale kteří i pro svoje méně ambiciózní výpravy za hranice všedních dní vyžadují nekompromisní kvalitu. Kromě outdoorových nadšenců ocení vařiče, nádobí a další příslušenství švédského výrobce také milovníci kempování a zahradních večírků.
O tom, že firma Primus funguje nepřetržitě již od roku 1892, jsme si řekli, ovšem v historii značky byly (kromě výše zmíněných let 1911 a 1953) také další milníky, které stojí za to si připomenout. Například vůbec první známou expedicí, jejíž účastníci si vybavení značky Primus sbalili na cestu, byla Andréeho expedice, která se už roku 1897 pokusila dobýt severní pól. Teprve poté získal Primus svoje první logo.
Roku 1908 byla otevřena továrna Primus v samotném srdci Švédska, na ostrůvku Lilla Essingen ve Stockholmu. V průběhu 30. až 50. let 20. století vyvíjí Primus svoje vlastní vařiče a lampy na LPG (zkapalněný ropný plyn). Roku 1950 pak společnost otevírá větší továrnu ve švédském Hagforsu. O deset let později dostal Primus svoje ikonické oválné logo.
První snahy společnosti Primus v oblasti ochrany životního prostředí začaly být patrné v roce 1978, kdy výrobce začal vyvíjet kamna na plyn pro africké země, aby pomohl omezit spalování dřeva v tomto regionu. V roce 1995 byla otevřena továrna značky Primus v estonském Tartu a už o rok později vzniká projekt Multi-Fuel, což je první outdoorový vařič, který dokáže fungovat na různé druhy paliv, od LPG přes tzv. bílý plyn až po kerosin a letecký benzín. Toto řešení otestoval Göran Kropp při své expedici na Mount Everest.
Ani v dalších letech neusnuli u Primusu na vavřínech a přinesli PrimeTech (2006), vařiče, které mají dvojnásobnou efektivitu spalování v porovnání s konvenčními řešeními. V roce 2011 přinesla společnost oceňovaný vařič OmniLite Ti, který opět dokáže využívat více druhů paliv, a o dva roky později přišla díky tehdy nově patentované technologii spalování s dosud nejmenším kompletním vařicím systémem Primus Lite.
Kolem roku 2015 představil Primus společně s dalšími produkty také inovované logo a zatím poslední novinka v nabídce výrobce se objevila v roce 2017, a to v podobě outdoorových sad pro vaření Primus PrimeTech. Ty jsou vůbec prvními regulovanými hadicovými vařiči pro celoroční venkovní použití. A opět si vysloužily mnohá ocenění.