Ještě než na sebe nazujeme těžkou zimní zateplenou obuv, můžeme si vybrat boty na podzim, které jsou všeobecně lehčí, ale současně určené spíše do teplot nad 0 °C. U nás pro přechodná období nabízíme specificky obuv outdoorovou a pracovní.
Obuv na podzim se vlastně podobá té jarní. Což především znamená zpevněnou patu a špičku a dobře izolující podrážku s měkkým došlapem, ale současně bez nutnosti nějaké extra pevné zimní izolace, která by přidávala na hmotnosti.
Co se materiálu týče, podzimní boty pro outdoorové využití mohou být buď kožené nebo ze syntetických materiálů, často může jít o kombinaci obojího. Vhodné je, pokud jsou tyto boty vybaveny odpovídající membránou (například Gore-Tex), která zajišťuje jejich odolnost vůči vodě zvenčí a zároveň dostatečnou prodyšnost.
Membrány u (nejen) podzimních bot fungují tak, že obsahují drobné otvůrky, které jsou sice menší než kapka vody, ale současně větší než molekula vodní páry odpařované zevnitř boty. Proto dokážou pracovat a „hospodařit s vodou“ přesně v náš prospěch.
Pokud jde o „střih“, podzimní boty do přírody většinou naleznete v tzv. „mid-cut“ variantě, tedy střední výšce. Jedná se totiž o skvělý kompromis mezi teniskami a vysokými botami. Zatímco vysoké boty mohou být pro běžný pohyb v terénu až příliš těžké, tenisky zas možná až příliš málo zpevňují chodidlo/nohu u kotníků.
Pokud se chystáte spíše na lehké jednodenní výšlapy, potom jsou nízké trekové boty či sportovní treková obuv ideální volbou. Někdy dokonce mohou stačit i ony tenisky, zejména pokud z našeho sortimentu zvolíte ty taktické. Ty jsou vhodné především do vlhčího prostředí.
Naopak u vícedenních výletů se budou hodit spíše kotníkové podzimní boty, případně pohorky, které nabízejí vyšší profil a lepší oporu pro vaše nohy, a to především v oblasti kotníku, jak již napovídá jejich název. Na některé z modelů v této kategorii je navíc možné nasadit horolezecké mačky. Obuv na podzim do přírody by noze měla poskytovat stabilitu a účinně ji chránit proti otlakům. Použitý svrchní materiál by pak měl disponovat zvýšenou odolností vůči vodě i oděru.
Jak již bylo řečeno, boty na podzim oproti těm zimním nemusí být tak těžké, a to proto, že jednoduše nemusí chránít před mrazem. Současně nemusí mít ani tak dokonale protiskluzovou podrážku, i když ta se přirozeně hodí vždy. Jen na podzim zkrátka nebudete potřebovat s největší pravděpodobností chodit po ledu. Čekat můžeme spíše bláto, takže boty na podzim by měly být odolné spíše tímto směrem.
Ačkoliv na podzim většinou nemrzne, i tak bychom své podzimní boty měli zkombinovat s vhodnými ponožkami. Ideálním materiálem je samozřejmě merino vlna, která hřeje, i když je vlhká, což je její jedinečná vlastnost. O ponožkách zde píšeme ale především proto, že byste velikost podzimní obuvi měli vybírat i podle nich. Bota by vás s nazutými ponožkami (jež jsou oproti těm letním už přece jenom silnější) neměla tlačit. V opačném případě můžete v „ostrém“ terénu čekat otlaky a puchýře.