Celkem známe tři základní typy karimatek. Nafukovací, samonafukovací a pěnové. Modernější a dražší kousky jsou ty nafukovací a samonafukovací. Poskytují také větší komfort, lepší izolaci, ale jsou i těžké a především drahé. Pro občasné přespání v teplejších měsících nám bohatě postačí klasická pěnová karimatka. I ta má však své specifikace, které by se měly dodržovat. Zajistíme si tak záruku dobrého nákupu a spokojeného spánku.
S karimatkami přišla poprvé firma Karrimor, proto karimatka. První karimatka byla pěnová, což nás přivádí na myšlenku – Když se vyrábí až do dnes, nebudou tak špatné. To skutečně nejsou. Jedná se o nejrozšířenější formu karimatky. Základem je pěnový materiál s uzavřenými póry. V těchto pórech je uzavřen vzduch, který působí jako izolace. Všeobecně se pokládají pěnové karimatky za nejhorší možnost ze tří základních druhů. Takové mínění nepodporujme, jde spíše o to, kam si je vezmeme a co tam na nás bude čekat. Všeobecně vzato se pěnové karimatky nejvíce hodí do letních měsíců, ale o tom až za chvilku. Další nezanedbatelnou výhodou jsou rozměry a hmotnost. Karimatku srolujeme do poměrně nenáročného válce o hmotnosti 400 - 600 gramů. Oproti dvoukilovým samonafukovacím karimatkám je to celkem rozdíl že? Přistupme ale k základním specifikacím, které nás nasměřují správným směrem.
Základním materiálem je PE, tedy polyethylen. Jedná se o syntetickou látku, která se díky své dobré zpracovatelnosti skvěle hodí pro toto použití. Nevýhodou je tendence nasákávat okolní vlhkost, která se pak drží v karimatce a ta ztrácí své izolační vlastnosti. K tomu přispívá jakékoli narušení povrchu, který je v ideálním případě co nejhladší. Lepší je zapomenout na Polyethylen a vrhnout se po modernějším materiálu s názvem EVA. Karimatky z této pěny jsou sice dražší, ale zato mnohem lépe izolují a nepodporují nasákávání vlhkosti. Izolace je u pěnových karimatek přímo závislá na jejich tloušťce. Ta se pohybuje od 5 milimetrů do 20 milimetrů. Pro letní měsíce se vystačíme i s pětimilimetrovou, ačkoli u ní nemůžeme počítat s moc pohodlným spánkem. Pokud bychom neměli na výběr a byli nuceni vybrat si pro zimní nocování pěnovou karimatku. Nikdy nevolme tenčí než 12 milimetrů, vždy musí mít více. Stále je celý koncept tak trochu zastaralý že? Copak se nesnaží modernizovat i starší typy?
Pokud budeme ochotni si trochu připlatit, můžeme si zakoupit skvělou moderní pěnovou karimatku. Ta bude většinou z EVA pěny, ale s trochu jinou konstrukcí. Povrch připomíná rohožku nebo zmenšené brnění na vajíčka. Ve vzniklých záhybech se udržuje vzduch, který nás lépe odizoluje od studené země. Zároveň vlivem texturace vzniká lepší přilnavost, nežli na hladkých karimatkách. Díky tomu se nám nestane, že bychom z podložky klouzali. Další výhodou je lepší vyrovnávání terénních nerovností. Jak je vidět, dá se pořídit i skvělá pěnová karimatka. Další inovací jsou skládací karimatky, které se nerolují, ale skládají. Tím ochráníme povrch, na kterém spíme, proti nečistotám. Spodní strana se totiž překládá vždy sama na sebe. Při dobrém výběru tak dostaneme za dobré peníze velmi schopnou karimatku, se kterou zažijeme mnoho dobrodružství na našich cestách přírodou.