Výběr nepromokavých bund je složitější, než se na první pohled může zdát. Bundy do deště by samozřejmě neměly protékat, ale současně by měly zůstat prodyšné, aby se nám pohodlně nosily a abychom se v nich po pár kilometrech chůze nezpotili.
Mít na sobě vlhké nebo dokonce mokré oblečení, to je už samo o sobě dost nepříjemné při procházce po městě – a co teprve na treku v lesích a horách! Při nevhodném vrstvení, pocení a špatném odvodu vlhkosti od těla může oblečení navlhnout i zevnitř. Na druhou stranu můžeme také zmoknout. Počasí neporučíme – ale jeho následky můžeme zmírnit. Třeba volbou funkční nepromokavé bundy, která nás dokáže velmi obstojně udržet v suchu i v nepříznivých podmínkách.
Bundy do deště můžeme rozdělit na několik různých druhů, přičemž ty se navzájem liší především použitými materiály. Výrobci nepromokavých bund přirozeně využívají všechny dostupné materiály a naštěstí pro nás zákazníky implementují do svých řešení ty nejnovější poznatky a postupy.
Přesto jsou některé druhy materiálů pro nepromokavé bundy vhodnější než jiné. Při výběru bundy do deště se můžeme setkat s polyesterem, nylonem a jeho modifikacemi a případně i s kombinací těchto materiálů s bavlnou. Dále tu máme softshell a Gore-Tex. Níže si povíme něco o rozdílech mezi těmito materiály.
Záleží samozřejmě na tom, jestli je cílem vašeho pátrání po ideální bundě lehká bunda do deště, podzimní a nepromokavá bunda nebo nepromokavá bunda do hor s ochranou proti větru. Podle toho si budete vybírat i příslušný materiál.
U jednotlivých kategorií bund jsou přirozeně výrazné rozdíly v ceně… a s tím jde ruku v ruce i kvalita. Nejlevnějším bundám do deště se tak raději vyhněte. Bundy z polyesteru nebo nylonu sice mohou vypadat hezky a kvalitně, nedokáží však poskytnout to, co pokročilé materiály. S největší pravděpodobností se bude jednat o módní bundy, které sice jen tak nepromoknou, ale nenabízejí ty vlastnosti, které jakožto návštěvníci armyshopu a turisté požadujeme. Vlastnosti jako prodyšnost a nepromokavost u nich zkrátka nejsou nejsou dostupné v takové míře, jako bychom si představovali.
Lehká bunda do deště by mohla být vyrobena ze softshellu, což je materiál, který je ve střední relaci a nabízí tak skvělý poměr ceny a výkonu. Ze softshellu se šijí bundy, kalhoty a dokonce i boty. Jeho kvality spočívají v úměrné nepromokavosti, při které dokáže nabídnout i slušnou prodyšnost. A právě tohle hledáme. Stupeň nepromokavosti softshellu označuje vodní sloupec, přičemž my bychom měli pátrat v hodnotách od 5000 nahoru. Samozřejmě čím vyšší vodní sloupec, tím účinněji bude bunda bojovat s vnější vlhkostí.
Ať už se zdá tento materiál jakkoli nekompromisní, nikdy nebude na 100 % nepromokavý. Jeho slabinou jsou švy. Ty se sice dají lepit, bohužel ani tak neodolá bunda opravdu silnému náporu deště, který nás může snadno potkat.
Bundy do deště však můžete vybírat z ještě kvalitnějších, membránových materiálů. Nejznámějším a také nejrozšířenějším z nich je ten s obchodním označením Gore-Tex. Ten má vysoký vodní sloupec, který lze překonat snad jen v laboratorních podmínkách. Určitou nevýhodou by mohlo být, že je tento materiál relativně slabý a rád se trhá. Toto negativum výrobci kompenzují vrstvením (třeba i třemi vrstvami membrány) i silnějšími tkaninami.
Ideální podzimní nepromokavá bunda je vyrobena právě z Gore-Texu. Taková bunda má skvělou pevnost a s lepenými spoji i perfektní voděodolnost.
Který z těchto materiálů tedy pro nepromokavou bundu do deště vybrat? Všeobecně platí posloupnost – polyester/nylon, softshell, Gore-Tex. Přesně úměrně tomuto pořadí roste kvalita zpracování a funkčnost, ale také cena. Bundy z polyesteru a nylonu sice do jisté míry splní svůj účel, ale sofshellu a už vůbec ne Gore-Texu se rovnat nemohou. Mohou být skvělými větrovkami, ale funkci nepromokavé bundy by zkrátka plnit neměly.
Dalšími faktory, když už jsme si vybrali materiál, je i střih. Pod bundu budeme nosit i mikinu, s čímž musíme počítat. Délka by měla sahat vzadu pod zadek a vepředu k bokům. Nikdy se nesmí stát, že při vzpažení se bunda posune tak vysoko, že nám bude táhnout na záda.
Dále je velmi vhodný dvojitý zip, díky kterému se dostaneme k věcem na pásku bez rozepínání celé bundy. Mysleme i na podpažní větrání pro redukci tepla. Pamatujme, pro lehčí deště stačí softshell, ale pro opravdu profesionální použití bychom měli mít bundu z Gore-Texu.