Co si bereme s sebou na cesty, rozhoduje i o našem pohodlí. Obzvláště to platí, chystáme-li se na delší cesty, při kterých budeme vařit někde v přírodě, ale i v kempu. Za takových podmínek by se vyplatilo s sebou mít nějaké to nádobí, které by posloužilo i k vaření. Ano, dá se vařit v plechovce od kompotu, nicméně to nenabízí ten pocit luxusu, který často hledáme i v přírodě. Neměli bychom tedy podceňovat staré dobré nádobí v podobě ešusu. Známe ho ze starých dob, ale změnily se?
Pro vojenské účely kdysi dávno vznikly nádoby, ve kterých se dalo vařit, ale mohlo se z nich stejně tak dobře i jíst. Těmto nádobám se říkalo ešusy. Ešus je prakticky trojdílná sada nádobí, která byla zpočátku vyráběna z hliníku. V tom by trochu problém. Jak jistě víme, je hliník škodlivý pro lidský organismus. Tehdejší technologie nenabízely takové možnosti jako ty dnešní, proto se o tom raději moc nemluvilo. V trojdílné sadě byla vždy velká miska, uvnitř ní malá miska a vše zakryté víkem, které se zajistilo překlopnou pojistkou. Co jsme tedy měli v praxi? Tento neuvěřitelný vynález nabízel větší hrnec na vaření - ona pojistka, kterou se zajišťovalo víko na ešusu, je v skutečnosti držadlo tohoto hrnce. Díky němu jej můžeme přenášet, i když bude rozpálený. Uvnitř uložená menší nádoba slouží k jídlu, ale klidně i k jeho přípravě. Ono víko je ve skutečnosti talíř. Promyšlené že? No, ale co ten hliník?
Škodlivost hliníku dělala lidem v poslední době velké starosti. Dnešní technologie však umožňují mnohem více, než ty staré. Dnešní materiály jsou tedy neškodlivé, ba co více – jsou mnohem lepší. Setkáme se v nerezovou ocelí. Tento materiál je skvělý pro podobné použití. Je pevný, tvrdý a neškodlivý. Můžeme v něm klidně vařit bez strachu o své zdraví. Ocel se zpravidla opatřuje povrchovými úpravami pro zlepšení jejích vlastností. Používá se chromování, zinkování nebo slabé nanesení teflonu. Takže hliník se už nepoužívá? Vzhledem k jeho dobrým vlastnostem, mezi které patří nízká hmotnost a dobrá pevnost, zcela nevymizel. Setkáme se s tak zvaným nezávadným hliníkem, který je upraven tak, aby neškodil organismu. Stejně jako u oceli, se i u něj používají povrchové úpravy. Tou nejčastější je eloxování. Materiál je po něm tvrdší a odolnější. Stejně tak se můžeme setkat s plastem, který je dnes velmi oblíbený. S plastem? V tom se ale nedá vařit ne?
Plastové nádobí, je skutečně jen nádobí. Jedná se o jídelní potřeby ve smyslu – talíř, miska, krabička a tak dále. V tomto směru je plast velmi šikovný. Je lehký, ale zároveň odolný. To poslední, co chceme, je tahat s sebou ještě další kusy nádobí kvůli pohodlnému jídlu. Stačí si tedy koupit jednu sadu plastového nádobí, které si do sebe můžeme poskládat, abychom ušetřili místo. Při výběru takového nádobí si dejme pozor na přítomnost Bisfenolu A. Tato příměs používaná při výrobě plastů je velmi škodlivá pro nás organismus. Je s ním spojováno mnoho zdravotních problémů.
Na našem eshopu naleznete všechny možné typy nádobí, hrnců, vakuových hrnců a dalšího vybavení, které využijeme k vaření v polních podmínkách. Jediné rozhodování by mělo nastat v otázce materiálu. Ocelové ešusy jsou přeci jen těžší, než ty hliníkové. Proto když musíme při výpravách počítat s každým gramem, je lepší zvolit tu lehčí variantu. Ale je to opět na nás.