Masky či polomasky slouží k ochraně dýchacího ústrojí jejich nositele. Představují ochranu před toxickými plyny, výpary či prachovými částicemi.
Před tím, než se pustíme do výběru masky, je třeba identifikovat případná rizika. Budeme se pohybovat ve velmi prašném prostředí? Budou se tam vyskytovat i výpary či jiné látky? A co kovový dým? Jakmile si zodpovíme tyto otázky, měli bychom být schopní vyhodnotit, jak moc rizikové dané prostředí je. Na základě tohoto vyhodnocení pak vybíráme masku a filtry dostatečné úrovně ochrany.
Ani ta nelepší maska vás ovšem neochrání v případě, že ji nebudete mít dobře nasazenou. Je tedy třeba dbát na to, aby maska k obličeji dobře přilnula (zároveň ale nesmí nikde tlačit).
Na trhu se můžeme setkat jak s klasickými ochrannými maskami, tak s polomaskami. Zde je třeba myslet na to, že zatímco celoobličejová maska chrání obličej včetně očí a představuje nejvyšší stupeň ochrany dýchacích ces, polomaska oči nechrání. Je proto třeba ji případně kombinovat s brýlemi.
Jako příklad celoobličejové masky můžeme zmínit například Optifit od značky Honeywell®. Ta je určena k opakovanému použití, je velmi pevná a její součástí je výdechový ventil. Je vyrobena z nezávadného silikonu, který předchází vzniku vyrážky či potniček. Zorník je pak vyroben z polykarbonátu a je odolný vůči poškrábání. Tato maska odpovídá požadavkům normy EN 136 : 1998 a s příslušným filtrem ji je možné využít v laboratořích, lakovnách, při práci s chemikáliemi či při výrobě nátěrových hmot.
Naproti tomu polomaska PM1® nekryje celý obličej (odtud ten název). To však nemá žádný vliv na funkci. Díky standardizovanému konektoru je na produkt možné našroubovat různý typy filtrů, na obličej se pak připevní pomocí elastických pásků. Polomaska je samozřejmě vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů. Jednoduchá je i údržba a dezinfekce.