📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak se chránit před komáry?

14. července 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 6 minutPřečteno: 770x

Komáři nám pijí krev. A to doslova. O komáří štípance nikdo z nás samozřejmě nestojí. Víte ale, jak se před nepříjemnými nájezdy komárů chránit? Rady a vychytávky vám poradíme v následujícím článku.

Jak útočí komár?

Jistě nám dáte za pravdu, když napíšeme, že komár je živočich, bez kterého se bez problému obejdeme a v jeho nepřítomnosti se nám stýskat rozhodně nebude. Bohužel jsou situace, kdy s komáry musíme dýchat společný vzduch. Oni se nám obvykle odvděčí nepříjemným štípancem. A právě dýcháním společného vzduchu všechno začíná. Jak? Komár nás snadno identifikuje podle oxidu uhličitého, který vydechujete a dýcháním mu vlastne dáte najevo, že vy, jakožto chutné sousto jste k mání.

Svoji roli hraje i aroma potu, které jedinec vylučuje a podle některých výzkumů hraje roli i krevní skupina.

Samec nám neublíží

U komárů je vždy aktivní a také agresivní komáří samička. Mnohem větší samec vám neublíží. Komářího samce totiž krev teplokrevných živočichů vůbec nezajímá a živí se šťávou z rostlin.

Jinak je na tom samička. Ta k přežití a kladení vajec potřebuje důležité minerály a především bílkoviny, které si jednoduše opatřuje z krve. Získává tím energii na kladení vajec a další přežití.

Komár na kůži

Jak nám komáři pijí krev?

Když komár svou oběť podle již zmíněných kritérií zavětří, zabodne pod kůži svůj sosák. Zároveň s tím vstříkne do své oběti látky, které zabraňují srážlivosti krve. Zároveň působí i jako analgetikum, takže kousnutá oběť vůbec nemusí tušit, že je napadena komárem.

Kdy a kde na komáry narazíme?

Na komáry narazíme především podél vodních ploch, vlhkých lesů a mokřadů. Někdy si můžeme povšimnout, že se komáři sdružují i nad většími kalužemi. Zkrátka, voda a vlhko dělá komárům velmi dobře.

Co vyloženě nesnáší, tak je horko a slunce. Proto největší aktivita komárů je v podvečer, během noci a nad ránem. Dá se tedy říct, že komár je noční živočich, což každý z nás jistě už někdy poznal, když nám komáří samička přichystala bezesnou noc.

Za určitých okolností může komár útočit přes den, a to nejčastěji, pokud ho máte v bytě a není příliš horko…

Dlouhá historie

Komáři jsou na tomto světě už velmi dlouho. Je vědecky dokázané, že komáři pijí krev svým obětem již více, než 170 milionů let, jak nám dokazují nalezené jantarové pryskyřice.

A nejde rozhodně o jediný druh. Na celém světě litá 3 000 druhů komárů a někteří mohou být skutečně nebezpeční, protože dokáží přenášet i velmi zákeřné nemoci, jako je například malárie, Zika vir, žlutá zimnice, západonilská horečka a jiné. Svým působením komáři dokáží zabít miliony lidí ročně.

I v našich zeměpisných šířkách mohou komáři přenášet velmi nebezpečné infekce. O tom, jak se bránit proti náletům komárů budou zbývající řádky. Představíme si několik rad, tipů a vychytávek.

Vyzkoušejte bylinky

Jedním z největších odpuzovačů komárů, je levandule. Funguje i měsíček lékařský, máta, bazalka, rozmarýn, citronová tráva. Stačí se nacházet v blízkosti těchto rostlin, případně je mít rozvěšené po místnosti v sušeném stavu a výsledek by měl být zaručený.

Můžete si natrhat listy, které si rozetřete na kůži. Tento přírodní repelent oceníte například při sezení u ohně nebo při procházce v přírodě.

Repelenty proti hmyzu

Repelent proti hmyzu je samozřejmě velmi dobrá volba. Na trhu existuje nepřeberné množstvé repelentů, ale je potřeba říct, že mají různou kvalitu. Pokud chcete jedničku na trhu a za rozumnou cenu, pak si pořiďte repelent, který armáda USA používá od druhé světové války. Zakoupit si ho můžete zde.

Ruční odpuzovače hmyzu

Jste často v přírodě až do soumraku? Letní grilování nebo posezení u ohně je jistě příjemná věc. Až na ty komáry. Existují nějaká prověřená technika, která komáry odpuzuje? Odpovídáme, že ano.

Vyzkoušejte například odpuzovače komárů z našeho e-shopu. 

Růční odpuzovač hmyzu

Jaké má výhody?:

  • nevydává zvuk
  • nezapáchá
  • je velice účinný
  • snadno se obsluhuje a udržuje

Zkuste chemii

Velmi populární jsou přípravky, které se zapojí do zásuvky. Vaše starost je, že budete vyměňovat, případně doplňovat náplň. Nehodí se do prostředí kde jsou malé děti. Ačkoli tyto přípravky fungují spolehlivě, uvolňují chemikálie, které dýcháte spolu s dětmi.

Elektrický lapač

Elektrický lapač funguje na jednoduchém principu. UV světlo naláká komáry a oni jsou následně zabiti elektrickým proudem. Tento prostředek funguje naprosto spolehlivě.

Nesporná výhoda je ta, že nemusíte měnit náplně a jsou naprosto bezpečné.

Moskytiéra

Moskytiéra je velmi účinný a praktický pomocník proti komárům. Ačkoli je instalace poněkud náročnější, při troše šikovnosti budete mít pomocníka, který vás spolehlivě ochrání před komáry. Výhodou je, že moskytiéra mimo vstupního vkladu nestojí žádné peníze, nevypouští žádné chemikálie a navíc to může být i vhodný doplněk do vaší ložnice.

Aromalampy

Aromalampy skvěle odeženou komáry. Můžete zkusit nakapat trochu levandule nebo máty. Vaše místnost aromalampa nádherně provoní a pokud používáte kvalitní přírodní oleje, pak komáři nemají šanci.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny