Letní funkční oblečení je pojem, jenž přímo souvisí s termoprádlem a jeho primárním důvodem existence je přizpůsobovat se vašemu tělu za různých klimatických podmínek a přesto udržovat tělo i vás v co největší rovnováze.
Letní funkční oblečení je pojem, jenž přímo souvisí s termo-prádlem, má ale více možností využití nežli jen udržet teplotu. Když se tedy mluví o termoprádle, často se tím myslí nějaké funkční prádlo.
Co lze čekat od letního funkčního oblečení? Jeho primárním důvodem existence je přizpůsobovat se vašemu tělu za různých klimatických podmínek a přesto udržovat tělo i vás v co největší rovnováze. V zimě musí zimní funkční oblečení hřát, v létě chladit, při sportu zase odvádí pot a rychle schne. To vše pomáhá udržet vaši teplotu těla ve více stálejší formě a tělo pak nepodléhá tolik bakteriím a virům, které na něj obvykle po změnách teploty tak ochotně dopadnou.
Občas někdo v této věci použije pojem aktivní letní oblečení či aktivní oblečení, ale v kostce řečeno, je to vždy o tomtéž – jde o letní funkční oblečení, co má řadu extra zajímavých vlastností i parametrů (na rozdíl od tradičních produktů prodávaných na moderním trhu je ze speciálních typů látek), co mu propůjčují několik skoro neuvěřitelných parametrů, jenž jsou pořád aktivní a funkční (řadu z nich zaznamenáte až při nějaké extrémní situaci typu delší běh):
Dříve bylo zvykem, že když se objevila nějaká ta nepřízeň počasí, tak na sebe průměrný člověk navlékl co nejvíce dalších vrstev oblečení. Když nám ale vzniklo letní funkční oblečení, bylo zjištěno, že právě to je pro nás optimální ochranné prostředí chránící nás před vnějšími vlivy a klimatickými výkyvy.
Celý systém funguje jen díky vzduchu, jenž se zachytí mezi jednotlivými vrstvami oblečení. Tento vzduch se posléze lidskou tělesnou teplotou zahřeje a tvoří ve finále skvělou tepelnou izolaci těla. To mimochodem také dokazuje, že jedna tlustá vrstva je těžší a méně teplá, jako dvě tenké se vzduchovou kapsou mezi sebou. Stačí tedy špatně zvolit nefunkční třetí vrstvu a rázem tím zhuntujete jakékoliv dobré snahy letního funkčního oblečení.
Tou úplně první věcí, co byste měli udělat po nákupu letního funkčního oblečení je vyprat ho podle instrukčních symbolů uvedených na jeho etiketě. A prostudujte si i etiketu, jak na údržbu. Letní funkční oblečení perte v pračce při teplotách maximálně 40 °C. A nejlépe za využití speciálních pracích prostředků.
Nikdy nepoužívejte aviváž (může totiž dojít ke snížení kapilárního výkonu u daného vlákna), pakliže se dokonce jedná o nějaký ten výrobek s membránou, tu klidně podobnou akcí můžete zničit, popřípadě jí radikálně snížit účinnost. Proto je nejlepší ošetřování podobných skvrn na výrobcích s membránu, respektive odstranění nějakých těch místních fleků a špíny, přenechat odborníkům (tedy odnést do staré dobré čistírny), popřípadě použít výhradně prací prostředky určené pro membránové materiály.
Jakékoliv termoprádlo / letní funkční oblečení perte naruby. A to proč? Jelikož plastické nášivky, zkracovače či zipy mohou způsobovat u některých jemnějších pletenin zatržení. Podobné věci se ale naštěstí dají ždímat v pračce.
Co se týče improvizovaného praní v přírodě, tak lze letní funkční oblečení / termoprádlo prát ručně (a klidně jen ve studené vodě), pak ho vyždímat a zanechat k uschnutí. Vlákno nemá prakticky žádnou nasákavost, takže brzy uschne.
Jakékoliv letní funkční oblečení po extrémním propocení obratem lehce přemáchněte či přeperte. Tak zabráníte tomu, aby agresivní pot způsobil jakékoliv skvrny. Když někdo využívá nějakých těch prostředků proti pocení (antiperspiranty) anebo deodoranty, je možné, že to negativně ovlivní barevnou stálost produktu.
Jakékoliv barevné a světlé odstíny je nutné prát odděleně a se zapnutými zipy. Též i barevné a kombinované letní funkční oblečení nenamáčejte a pak nesušte na přímém Slunci. Jakékoliv věci s potiskem zase žehlete i perte po rubové straně.
Moderní verze letního funkčního oblečení obvykle sestává ze tří vrstev: