Pít musí každý. Jak ale maximálně zefektivnit hydrataci na výletě nebo během akce? Stálé sundávání batohu je velmi neohrabané a nemoderní. Naštěstí je zde řešení, které se jmenuje - hydratační batohy. Díky nim můžeme pít za cesty bez otravného sundávání batohu. Co nám to ve skutečnosti umožňuje? Jsou to jen hydratační batohy? Jistě že ne. Takový batoh by nebyl nic bez patřičného hydratačního vaku. Hydratační vak, neboli CamelBag, je prakticky nádoba na tekutiny, díky které můžeme pít za cesty. Jak to vše funguje?
V roce 1988 jel Michael Eidson závod na kolech v Texasu. Vzhledem k dřívějším zkušenostem, si naplnil vak vodou, dal do něj trubku, kterou připevnil na ramenní popruh batohu. Tím se vše odstartovalo. Michael založil firmu CamelBag, která se specializuje na hydratační vaky. Byla to právě jeho mysl, jeho chtíč po novém a hlavně šikovné ruce, které sestrojily pomůcku, bez které si mnoho lidí nedokáže představit své fungování. Prakticky jsme zde řekli, jak vše funguje, ale liší se původní konstrukce od té dnešní?
Teoreticky ne, ale prakticky ano. Stále zde máme vak a hadici, jen je to vše poskládané trochu úhledněji. Dnešní camelbagy se vyrábějí z gumy nebo jiných pružných plastů. Ty, díky své durabilitě a funkčnosti, jsou nejlepší volbou pro této účel. Na dně vaku je malé kolenu z plastu, které napojuje hadici na vak. Hadice pak vede skrz průvlek v batohu ven až na ramenní popruh, kde se uchytí. Na konci hadice je malý náustek. Jedná se prakticky o ventil, který nám umožňuje pít a zabraňuje unikání kapaliny. Jak tam ale tekutiny dostaneme? V horní části vaku je šroubovací uzávěr, který je dostatečně velký pro omytí vaku, ale i pro nalití tekutin. Poslední důležitou součástí jsou úchyty. Díky gravitaci a materiálu, ze kterého je vak vytvořen, by se svezl na dno batohu, kde by zabíral mnoho místa. Proto jsou v horní části úchyty. Za ně CamelBag v batohu pomocí protikusů přichytíme, čímž vak stabilizujeme. Určitě nás napadá, zdali se dá hydratační vak umístit do jakéhokoli batohu.
Při vybírání hydratačního vaku se nejdříve ujistěme, že vůbec náš batoh tuto možnost nabízí. Určitě to na něm bude napsané. Když ne, ujistí nás o tom případná absence průvleku pro hadici nebo poutek a oddělené komory v hlavním prostoru. Máme-li potřebný batoh, můžeme začít vybírat. CamelBagy se liší především svou velikostí. Můžeme si zakoupit jak litrový, tak i třílitrový, který poskytne dostatek tekutin na většinu dne. Čím větší vak, tím bude výsledně těžší. Proto bychom ani na tak banální věci, jako na hydratačním vaku, neměli šetřit. Nezapomínejme na čistění, i to vak potřebuje. Jinak bychom se setkali s nepříjemným zápachem nebo střevními potížemi. Díky velkému hornímu víku můžeme vak snadno čistit, tak na to nezapomínejme.