Pásky, nebo opasky, mohou být hned několika druhů. Obecně si je můžeme rozřadit podle účelu, který chceme, aby splňovaly. Nezapomínejte, že rozhodují může být především materiál.
Kdo se ke mně přidá? Také to nesnášíte? Volné kalhoty vám padají, stahují se. Když si kleknete, nebo dřepnete, musíte je hned povytahovat. Nošení není vůbec příjemné, ale co především – takové nošení může být i nebezpečné. Navíc to není vůbec hezké. Jak to můžete vyřešit? No páskem přeci.
Opasek, pás, nebo hovorově pásek je speciální součást oblečení. Ačkoli byly pásky účelové, nabraly i módní směr. První zmínky o páscích jsou z doby bronzové, kdy se jednalo čistě o mužskou záležitost. Postupem času se začínaly pásky užívat i u žen. Zpočátku byl pásek účelový. Držel šat, poskytoval místo pro zavěšení zbraní a tak dále. Později, v období středověku se pásky začínají užívat i jako módní doplněk.
Pokud bychom chtěli pásek charakterizovat bylo by to takto: Jedná se o pruh materiálu, která je zakončený sponou. Podle spony se odvíjí i zapínání pásku. Některé se zapínají pomocí trnu provlečeného skrze otvor v druhém konci opasku. Některé jsou svorné, jiné se zajišťují speciálním hřebínkem.
Rád bych řekl, že se pásky posunuly a dnes plní naprosto jinou funkci než dříve. Opak je pravdou. V první řadě opasky přidržují oblečení na svém místě. Kalhoty, sukně, kraťasy a další. Opasek stahuje oděv vůči tělu, čímž ho stabilizuje. Zároveň se používá jako módní doplněk, a to nejen v módě jako takové. Můžeme jej vnímat na vojenských, policejních, ale i dalších stejnokrojích. V tomto případě se postupně dostáváme i k poslednímu účelu, který je čistě pracovní. Opasek skvěle plní účel doplňku, na který se zavěšuje vybavení. Od služební zbraně, přes pouta až po pouzdro na telefon, nebo kladivo. Opasek je dobrým pomocníkem.
Opasky se mohou rozdělit do několika skupin například podle určení: služební, taktické. Stejně tak i podle materiálu: kožené, textilní a další. To nás přivádí k materiálům, které se na opasky používají. Velkou část opasku tvoří pruh materiálu. Zde se můžete setkat s kůží, koženkou, ale také umělými vlákny, nebo kombinacemi. Záleží především na tom, na co chcete pásek použít a do jakých kalhot jej budete používat. Další částí je spona. Zde se neodklánějte od kovu. Nekovové spony většinou nenabízí takovou spolehlivost. Používají se například rychlospony, ale osobně nejsem jejich zastáncem. Spony se mohou zapínat buď trnem provlečeným skrze díry v opasku, nebo pomocí samosvorné konstrukce.
Obecně platí, ostatně jako u všeho, co si vybíráte – volte podle účelu, který má opasek splňovat. Pokud hledáte pásek do taktických kalhot pro denní nošení. Bude se hodit textilní pásek, třeba i něco speciálnějšího se zapínáním na suchý zip, nebo samosvornou sponou. Do džínů rád nosím kožený pásek, který dodává trochu elegance. Pokud však hledáte něco trochu speciálnějšího, můžete se vrhnout na taktické opasky, které jsou dostatečně pevné a především nabízí jistotu.
Pokud máte splněný účel, je na řadě barva nebo vzor opasku. Dejte také pozor na jeho výšku. Ne všechny kalhoty mají dostatečně velká poutka, aby pojmula vysoký opasek. Zatímco barva je otázkou preference, velikost nikoli. Často se setkáváme s nejistotou při výběru opasku. Nebojte se toho. Vše, co potřebujete je vědět obvod v místě, kde budete kalhoty nosit. Pokud si nejste jisti, rádi vám poradíme.