Vodní sloupec je jedním z nejdůležitějších údajů, které bývají uváděny u svrchních vrstev outdoorového oblečení, především bund, ale také kalhot. Hodnota vodního sloupce zjednodušeně řečeno udává, jak moc ještě může pršet, aby vás daný kus oblečení (říkejme mu třeba bunda) ještě ochránil před deštěm.
Tento parametr stanovuje mez, do jaké bude bunda vůči vodě účinná. Udává se v milimetrech a měří se tak, že se na tkaninu bundy přiloží válec, který se plní vodou. A to do té doby, než tkaninou protečou první tři kapky vody.
Čím vyšší vodní sloupec, tím lepší, ale platí to pouze do určité míry. Některé bundy (ale také kalhoty nebo třeba stany) už jsou do našich podmínek až přehnaně účinné, a pokud se rozhodujete mezi dvěma bundami vyšší kategorie jen podle úrovně vodního sloupce (přičemž ostatní parametry jsou víceméně stejné), vyberte si klidně tu, u které je udávaný vodní sloupec nižší (a která je možná levnější nebo je lepší v opačných parametrech).
Výše uvedené ale platí až pro vodní sloupce okolo 20 000 mm a výš. Do té doby je vodní sloupec stále důležitý parametr, na který byste při výběru bundy měli brát zřetel. U stanů pak zcela dostačuje vodní sloupec okolo 3000 mm, pokud se právě nechystáte na náročnou expedici do tropických oblastí nebo naopak do zasněžených či „upršených“ hor.
Vodní sloupec však není jediným údajem, na který byste co do nepromokavosti bundy měli hledět. U bund jsou v tomto ohledu důležité také nejslabší články, tedy švy. Je ideální, když budou svařované, případně kryté pruhem látky, tzv. légou. Vysoký vodní sloupec tkaniny vám bude k ničemu, pokud vám do bundy bude protékat přes švy.
Nepromokavost, respektive snížená promokavost bundy pak musí jít ruku v ruce s prodyšností. Bunda by měla být membránová, aby v průběhu vaší fyzické aktivity dokázala dýchat. Jinak byste se místo do bundy klidně mohli zabalit do strečové folie – ta je taky nepromokavá (a má nejspíš dosti vysoký vodní sloupec), ale ze zřejmých důvodů si ji na túru neoblečeme. Prodyšnost zajišťuje efektivní odvod vlhkosti směrem od těla a má na starosti to, abychom se v průběhu túry nebo sportu nezapařili.
Při výběru bundy podle hodnoty vodního sloupce bychom dále měli vzít v úvahu i stálý tlak na bundu při chůzi – například batohem, který neseme na zádech. Měli byste si tak dát určitou rezervu. V místech, kde je bunda stlačována, zkrátka není tak účinná.