📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

R-Value

Pokud nejste zrovna stavitel, inženýr, profesionální tvůrce postelí (nebo též podložek a matrací) či obecně fanatik do konstrukce a jejích rozličných materiálů, jen asi těžko jste již narazili na pojem „R-Value“. Jelikož by ale bylo určitě trestuhodné jej i nadále zbytečně ignorovat, povíme si dnes, o čem tato tajemná R-Value pojednává a proč je právě pro výběr matrace/podložky na spaní tak důležitá.

R-Value

 Většina lidí se při výběru celé své sestavy na spaní v přírodě typicky spokojí jen s volbou komfortní teploty u neseného nebo plánovaného spacáku, to je ale často zbytečně „stručná“ volba, protože správně pochopená a aplikovaná znalost R-Value nám může pomoci s mnohem komfortnějšími zážitky.

R-Value a jak je testována

Technicky a stručně řečeno, R-Value měří tepelnou odolnost. Čím je tato hodnota vyšší, tím i logicky je R-Value vyšší a potažmo i tím lepší je daná věc v tepelné odolnosti. Anebo také jinými slovy, čím vyšší R-Value, tím lepším tepelným izolantem daná věc je. Každý design matrace je přímo výrobcem proměřován (tedy pokud to vůbec provádí samozřejmě – viz dále) ve vlastní studené komoře (z mírně upraveného železného přepravního kontejneru), kde je stabilně teplota 4°C (39°F).

Zde je pak matrace umístěna mezi dvě kovové desky. Část sekce pak slouží jako senzor, jenž je držen za určité teploty (aby měřil vždy stejně) a z něj je snímám elektrický proud. Matrace, jenž funguje jako perfektní izolační materiál se postará o to, že spodní plošce bude „tepleji“, takže k odečtení hodnoty na měřící plošce bude stačit menší energie. Matrace s horšími tepelně-izolačními vlastnostmi zase pro změnu vyžaduje energie více. Suma sumárum se vše odečte, vloží do patřičných tabulek a vzorců, no a nakonec se v té nejobyčejnější matematické rovnici zjistí, jakou R-Value matrace má.

Jak mi bude osobně R-Value užitečná?

Hodnota R-Value je užitečná k tomu, že vám umožňuje porovnat, jak moc jedna matrace bude tepelně izolovat proti té druhé. To je samozřejmě velmi užitečné pro srovnání a nalezení té s optimálními tepelnými izolačními vlastnostmi, ale je tu jeden problém. I když je samotné odečítání standardizovaným procesem měření efektivnosti a testování kempovacích matrací, vlastní procedury okolo se mohou značku od značky i značně lišit! Jisté značky matrace testují ve vlastní komoře, jiné se ovšem zase spokojí jen s prostou úvahou a dedukcí, odhadem na základě předchozích hodnot. Srovnat matraci s matrací se tak může stát nečekanou výzvou.

R-Value

 Jedině skutečně optimální volba a sladění všech věcí a vybavení, jenž s sebou standardně nosíte na výlety se postará o to, že budete mít opravdu prvotřídní zážitky i více než dostatečný komfort. A to jak za chůze, tak i při spaní.

Další užitečnou věcí, kterou je dobré vědět, tak je fakt, že se dá docela dobře oddělit (a na základě předchozích zkušeností s podobnými typy produktů i dobře odhadnout) optimální typ matrací pro zimu. Jde o to, že dlouhodobými testy s komfortem, odolnostmi a teplotami u lidí to nakonec vše dospělo ke zjištění, že pro zimní matraci je potřeba R-Value aspoň ve výši 3,0. A aby obecně poskytla svému majiteli jakýkoliv spolehlivý objem tepla, neměla by se její R-Value dostat pod hodnotu 1,5. Cokoliv nižšího již není právě spolehlivé a můžete rovnou spát na zemi/listí přímo.

A do třetice všeho užitečného: R-Value se dá velmi dobře použít tehdy, když si „stavíte“ a navrhujete svůj „spací systém“. Ukažme si to na příkladě: Řekněme, že se chystáte do USA do High Sierra v září (chladná rána jsou realitou, může se ale vyskytnout i vysloveně studené). Takže vzít raději za této situace spacák do -20°C anebo váš spacák na tři sezóny, jenž je snesitelný tak někam k hranici -10°C a riskovat pár velmi chladných arktických nocí? Většina lidí se za této situace rozhodne pouze na základě (ne)komfortní teploty spacáku samotné, ale když do věcí zapojíte i R-Value vaší matrace/spací podložky, rázem máte po ruce větší operační prostor, je tedy mnohem snazší učinit nějaké to rozhodnutí v rámci vašeho komfortu i přežití. Řekněme, že máte Regular NeoAir® XLite® (R-Value 3,8 a váha 340 g), s tou byste mimochodem měli dosáhnout komfortu, pro jaký je váš spacák navržen. Nicméně, když však sáhnete spíše po NeoAir® XTherm™ (R-Value 5,7 a váha 425 g), tak se již ovšem ale nemusíte bát ani mnohem studenějších nocí, což je komfort stojící vás cca 100 g navíc, což je určitě lepší jak tahat o 500-1000 g +/- těžší spacák.

Samozřejmě, celá věc je nesmírně složitá, člověk navíc není stroj, přičemž do hry vstupuje ještě nespočet dalších faktorů – jde zkrátka jen o jeden dílek velkého puzzle. Ani jeden kousek vybavení sám o sobě vás neobdaří magickými vlastnostmi, ale když sladíte svoje vybavení na určitou teplotu a komfort, dočkáte se jak kvalitního spaní, tak i pár kg ušetřené váhy. To zdaleka nejdůležitější ale je – dobrý spánek je pro člověka základem a je zcela nezbytný pro jakékoliv vaše fungování, rozhodně jej tedy nepodceňte!

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny