Abychom pochopili správně pojem polarizace musíme začít trochu zeširoka a to přímo u Slunce – jeho zdroji. Právě ze Slunce se totiž šíří pro nás běžné denní světlo všemi směry do vesmíru a to ve vlnách, jenž kmitají náhodně všemi směry. Světlem polarizovaným se pak stane světlo denní tehdy (tj. světlem, jenž kmitá ve dvou rovinách pouze: horizontální a vertikální), když se odrazí od lesklé věci (vodní hladiny, skla, …).
To, že jsou brýle tmavé ještě automaticky neznamená, že mají UV filtr nebo polarizační filtr. A ani tehdy, když to o sobě tvrdí, ne vždy to bývá tak úplně pravda – speciálně to platí u stánkových prodejů podezřelé kvality i neurčitého původu.
Vertikálně polarizované světlo je pro oči užitečné – umožňuje nám vidět barevně a kontrastně. Na druhou stranu, světlo polarizované horizontálně je zodpovědné za všelijaká oslnění a optické šumy. No a právě horizontální polarizaci světla se snaží potlačit polarizační čočky/filtr v brýlích ochranných či dioptrických.
Když si někdy zcela libovolný člověk nasadí již polarizované čočky, vidí kvalitněji, bez oslnění a kontrastněji. Když se pak vše ještě navíc zkombinuje s příslušným neméně kvalitním UV filtrem + odstínem čoček do různé denní doby a prostředí, jedná se o to nejlepší zázemí a luxus, jaký dnes svým unaveným a displeji přetěžovaným očím můžete dopřát. Jako vedlejší pozitivní vliv pak člověk i lépe vidí a necítí ze světla takovou únavu.
Je vcelku jedno, jakou aktivitu provozujete a ani to nemusí být nic pracovního nebo survivalového či military rázu – bohatě se jen tak stačí projet na kole nebo zajít za sportem, aby člověk ocenil pohodlí, jaké mu podobné brýle poskytují. Minimálně s nimi již nebudete muset mhouřit oči před světlem při řízení auta. Při provozování aktivního hobby na vodě (třeba raftingu nebo rybaření), zase za své vezmou rušivé odlesky hladiny. Kopání míčem apod. je s nimi proti Slunci též snazší. Zkrátka, dobrá polarizovaná skla zkvalitní všechny vaše pracovní i osobní aktivity.
Vybrat si perfektně brýle podle svých stylových nároků, to je jistě chytré, ale vybrat si je podle nároků svých očí, to je vysloveně a jednoznačně moudré...
V době laciných padělků všeho možného nemá cenu riskovat to nejcennější, co máte – totiž kvalitu svého zraku. Takže, jak zjistit, zda je určitý model polarizovaný?
Když vezmete dvoje polarizační brýle a dáte je za sebe, normálně přes ně uvidíte. Jakmile je ale pootočíte o 90°, neuvidíte nic. Jak to, ptáte se? Jelikož jedny blokují vlnění horizontální a druhé vertikální, takže nevidíte nic. No a to je celý trik...