Jak poznáte, že plastová věc, kterou jste si zakoupili ve vašem oblíbeném online army-shopu, je skutečně neškodná pro vás i vaše okolí? Není to tak složité, když se při tom člověk drží několika jednoduchých procedur a znalostí.
Látka nazývaná Bisfenol A (zkratka BPA) je sloučenina na organické bázi a používá se jako monomer při výrobě polykarbonátů. Dnes jej najdeme prakticky ve všem: od CD/DVD, přes kojenecké lahve, sportovní pomůcky, ve stavebnictví, … Nalezneme jej v polykarbonátu (PC), polyvinylchloridu (PVC) i u epoxidových pryskyřic.
Problém je, že BPA se v lidském těle chová jako syntetický estrogen, takže když se dostane právě do něj, má rozhodně potenciál na to, způsobit mu nemalé škody. Proto se minimálně u dětských hraček dnes často trvá i na logu „BPA Free“.
Pokud patříte k lidem, jenž podobné věci z principu nečtou, ignorují a odsuzují, budiž, je to váš život. Ale minimálně vaše rodina a okolí do toho zatahováno být nemusí, že ano?
Logo BPA free poznáte snadno, tedy samozřejmě, pokud jej budete hledat…
Když se testoval vliv BPA na zvířatech, pak výsledky nebyly moc povzbudivé – u zvířecího plodu způsoboval buď úbytek spermií u mužů anebo bránil správnému vývoji prsní tkáně (a jako „bonus“ ještě vyšší šance na rakovinu prsu později k tomu).
Aktuálně se vědci pořád ještě hádají, jestli to vše výše bude platit i u lidí anebo zda může BPA navíc ještě i za nesčetné nám dnes tak známé civilizační choroby – cukrovka, nadváha, srdeční choroby, … Jedno je ovšem zcela nepřehlédnutelné – muži pracující v továrně na BPA měli čtyřikrát častěji potíže s erekcí a sedmkrát častěji potíže s ejakulací.
BPA se negativně podepisuje i na fungování lidského imunitního systému. Evropská organizace EFSA ovšem vydala po svých vlastních studiích prohlášení o tom, že BPA není nebezpečný a nechová se jako endokrinní narušitel. Navíc, již od války se používá jako konzervový lak a dále se EFSA hájí i tím, že je to jedna z nejdéle a nejvíce dlouhodobě sledovaných látek.
Podle vědců není třeba rozpoutávat paniku, nicméně je dobré vědět určitě minimálně to, že se BPA může z plastu uvolnit, a to nejspíše tehdy, když je vystaven záření. A to ať již slunečnímu (plastové láhve ponechané na slunci) nebo tepelnému (ohřívání jídla v plastovém obalu).
Jestliže vám připadá normální, kupovat věci určité značky nebo zkrátka splňující určitý kvalitativní standard a vaše zdraví (nebo aspoň zdraví ratolestí) vám není lhostejné, proč to nevzít skutečně zgruntu a nehlídat si i podobná loga? Zní to trochu jako fráze, ale zdraví máte opravdu jen jedno.
Vždyť moderní civilizace do nás již tak „valí“ podobné věci horem/spodem – tak kupříkladu mořské ryby se dnes berou za vzor zdravé životosprávy, pravda je ovšem taková, že kvůli uhelným elektrárnám a těžbě zlata obsahuje většina ryb natolik vysoké dávky rtuti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5), že si nemůžete dovolit je jíst neustále a bez zdravotních následků…
Je smutným paradoxem lidské povahy i to, že si většina lidí začne zdraví vážit až tehdy, když se objeví nějaké problémy.