Někdo sbírá Céčka a někdo zase Déčka. Co jsou Céčka asi ví každý, ale nad Déčky by někdo klidně mohl tápat. O čem to tu vlastně mluvím? Nenechte se svést na cestu označování objemu jistých košíčků a pojďte se podívat na vysvětlení pojmu, který vám už dlouho leží v paměti. Co vlastně znamenají ona záhadná Déčka na konci u označování některých látek? Jak nám tato Déčka mohou pomoci? To vše se dozvíte z následujících řádků. Dost tedy zdržování, jde se na věc.
Pokud se podíváte na některé naše výrobky, například na batoh Direct Action® Dragon EGG MKII, ve spodním výčtu vlastností naleznete ve druhém řádku materiál, ze kterého je batoh vyrobený. Přesně se jedná o Cordura® 500D. A to je přesně to Déčko, o kterém mluvím. Co to tedy je?
Ono písmeno „D“ označuje tak zvanou délkovou hustotu, jejíž jednotka je jeden Denier [D]. Na první pohled zvláštní veličina má mnohem hlubší smysl, než by se mohlo zdát. Vyjadřuje hmotnost vlákna materiálu na 9000 metrů jeho délky. Ano, 9000 metrů. Důležité je pamatovat si, že 1D = 1g. Základní jednotkou označený materiál o hmotnosti 1D by vážil 0,11 mg na jeden metr své délky. Zdá se Vám to neuvěřitelné? Zkuste uhádnout, jakou délkovou hustotu má vlas.
Lidský vlas má délkovou hustotu 20D. Jeho hmotnost na 1 metr je tedy 2,2g.
Označení délkové hustoty může pomoci například s výběrem batohu, nebo jiného vybavení. Je třeba myslet na jedno základní pravidlo – Více neznamená lépe. Tedy vyšší délková hustota nezaručí lepší materiál pro dané užití. Jasně, čím vyšší číslo bude, tím bude materiál pevnější a odolnější, ale také těžší, hrubší a méně tvárný. Myslete na to, pokud budete vybírat například vybavení, které přijde do styku s kůží. Pokud by byl materiál moc hrubý, věřte mi, že jeho nošení bude noční můra.
Zároveň pamatujte, že nylon bude vždy pevnější nežli polyester. Jde o samotné vlákno, jeho materiál a často i konstrukci a výrobu. Tedy 400D nylon je pevnější než 600D polyester. Tak to zkrátka je.
Na světě jsou kvanta materiálů s délkovou hustotou 30D, ale i 1000D a více. Když se podíváte na většinu výrobků od takových výrobců, jakými jsou například Direct Action®, Arc’teryx LEAF nebo Tasmania Tiger, zjistíte, že nejčastěji používají materiál s délkovou hustotou 500D. Proč? Cokoli těžšího začíná být netvárné, zbytečně těžké a hrubé. To může mít za následek problémy se švy, zipy a dalšími částmi batohu, brašny či jiného vybavení. Myslete na to při svých výběrech.