DEET je aktivní složkou mnoha repelentů a je široce používána k odpuzování nepříjemného a mnohdy dotěrného kousavého hmyzu. DEET spolehlivě odradí klíšťata, komáry, ovády a podobný, velmi nepříjemný hmyz.
Odhaduje se, že až jedna třetina americké populace používá každý rok složky s DEET jako ochranu proti nemocem, které komáři a klíšťata mohou přenášet. Mezi zvlášť nebezpečné nemoci přenášené komáry patří západonilský virus, virus Zika nebo malárie. Klíšťata přenáší především klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliozu.
DEET byl vyvinutý původně pro americkou armádu v roce 1946 a v terénu se více, než dobře osvědčil. Pro běžné použití se DEET stal dostupným až v roce 1957, kdy bylo schváleno, aby tento patent mohlo používat civilní obyvatelstvo.
DEET je určený přímo k aplikaci na pokožku. Nemá za úkol zabíjet hmyz. Naopak. Hmyzu složky DEET nevoní a odradí je tak bezpečně od jakéhokoli pokusu kousnout.
V současnosti se DEET vyskytuje v tekuté formě, pleťových vodách, repelentech, sprejích a impregnovaných materiálech.
Přípravky se složkou DEET jsou nepřetržitě používané od roku 1946 a stále si udržuje přední v místo v boji proti otravnému a bodavému hmyzu. Pokud pojedete do kempu, na túru nebo výlet a narazíte na přípravek obsahující DEET, pak vězte, že chybu rozhodně neuděláte.