Kšandy zažívají poslední dobou slušnou renezanci. Jisté subkultury v naší společnosti je začínají nosit jako doplněk oblečení, nikoli jako pomůcku. Co jsou kšandy, jak vznikly a jak se používají?
Jasně, zase jste si oblékli kalhoty, ale díky tomu, že jsou trochu větší, vám sjíždí a padají? Co s tím? Buď můžete použít pásek, což se většinou nabízí na prvním místě. Nicméně je zde také možnost, která je stará více jak 300 let. Možnost, kterou užívali naši předci často i častěji než opasek. Možnost, která se jmenuje kšandy.
Co jsou to ty kšandy? Ani bych se nedivil, kdyby mladší generace začala při vyřčení tohoto slova pátrat v hlavě, což by velice rychle přešlo ve vyťukání slova do okénka vyhledávače. Takže tedy, co jsou to kšandy? Tuto součást oblečení bychom mohli potkat i pod alternativním názvem šle nebo šráky. Všechny se více či méně používají. Kšandy slouží k udržení padajících či volných kalhot na svém místě. Určitě si všichni vybavujete mafiány z 30. let 20. století, kteří s Thomsonem s bubnovým zásobníkem brázdili ulice amerických metropolí. V této době byly kšandy obzvláště oblíbené, ale především, je to prví doba, kdy se začaly ukazovat. Do tohoto období se totiž považovalo za neslušné kšandy ukazovat.
Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, kšandy nejsou až tak starou záležitostí. Asi těžko uvidíte římského císaře s kyrysem a kšandami, aby mu nepadal opasek s mečem. Ačkoli by to bylo při nejmenším úsměvné. Odhaduje se, že kšandy jsou staré zhruba 300 let. Za vynálezce moderní verze šlí je považován Albert Thurston v roce 1820. Kšandy sloužily prakticky k tomu samému účelu jako dnes.
Moderní doba kšandám opět přispívá. Ačkoli se na ně již málem zapomnělo, dnes je můžeme často vídat na hipsterech, ale i ostatních. Nosí se spíše jako doplněk oblečení než pomůcka. Kšandy jsou prakticky dva kusy pružného pásu materiálu přehozeného přes ramena. Oba konce se na zadní straně spíná v jeden, čímž připomínají písmeno „Y“. Existují i varianty, které se po spojení zase rozbíhají. Poté mohou připomínat buď písmeno X nebo H.
Na kalhoty se kšandy připíná buď pomocí knoflíků (starší verze), nebo klipsů. Spojený konec se zapíná na zadní straně kalhot a rozdvojený na straně přední. Oba dva pruhy musí být délkově nastavitelné.
Ať už se někomu kšandy líbí nebo ne, jsou velmi účelné a čím dál tím více používané. Jistě si je časem oblíbíte i vy. Vybírejte podle typu křížení, ale také podle barvy. Pamatujete však na jedno – snažte se vyvarovat kombinaci kšandy + opasek. Považuje se to za velmi nevhodné.