📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

10 primitivních technik rybolovu, které vám mohou zachránit život

30. března 2022Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 11 minutPřečteno: 2064x

Jak se chytaly ryby předtím, než byly vynalezeny rybářské potřeby? Jednoduše pomocí primitivních technik rybolovu, které si nevyžadovaly ani tak profesionální vybavení jako spíše vynalézavost a um. My vás teď s některými těmito technikami seznámíme. Kdoví, možná vám jednou budou moci zachránit život.

Jakých je tedy 10 primitivních technik rybolovu, pomocí kterých získávali svůj zdroj jódu a potřebných vitamínů naši předkové?

1. Primitivní rybaření holýma rukama

Čím jiným začít, než technikou, která vám umožní chytat ryby úplně tím nejprimitivnějším způsobem a navíc bez jakéhokoliv vybavení – jen holýma rukama. Jde o efektivní způsob, jak chytat ryby v řekách i jezerech, a to zejména štiky.

Ty většinou loví v tmavých oblastech vod, přičemž skrývat se mohou v dírách na dně i dutých kmenech potopených stromů. A víte, jak takovou štiku nalákáte na návnadu – aniž byste u sebe měli jakoukoliv návnadu? Použijte místo návnady prsty na svých rukou. Stačí jimi hýbat tak, aby imitovaly červy.

Jakmile se vám ryba zakousne do ruky, druhou rukou ji stiskněte a chyťte. Někdy se může stát, že vás ryba kousnutím zraní. Ale co je trocha bolesti a krve proti tomu, že díky chutné rybě můžete přežít do dalšího dne? Pokud byste přece jen měli obavy z vážnějšího zranění a zároveň u sebe náhodou budete mít rukavice, můžete použít ty.

2. Primitivní rybaření za použití kopí

No, zrovna kopí u sebe u vody nejspíš mít nebudete, ale on vlastně stačí jen jakýkoliv zašpičatělý klacek vhodné délky. Jedná se o další metodu, která je primitivní, nicméně vyžaduje si určité schopnosti. A kromě toho, že svoje mistrovství v používání kopí budete muset vypilovat, lze tento nástroj efektivně využít pouze u některých konkrétních druhů ryb.

Západ slunce při rybolovu

Nejlepším místem, kde můžete chytat ryby za pomoci kopí, jsou mělké vody, ve kterých se můžete brodit a současně se skrývat za přírodní překážky, jako jsou vodní rostliny, kameny či potopené dřevo. Díky tomu tak můžete oběť vidět, aniž byste byli viděni.

3. Primitivní rybaření za použití háčků

Také tento způsob rybaření patří k těm, které byly vynalezeny už v dávných dobách. Háčky totiž můžete vyrobit z věcí, které v přírodě běžně naleznete okolo sebe. Z kousků dřeva, kostí uhynulých zvířat, či dokonce trnů různých rostlin. Ideální pro tento typ rybaření je nahazování ze břehu s hustou vegetací, tak abyste znovu nebyli příliš vidět. Pokud nemáte vlasec, možná v přírodě budete mít aspoň lanko či provázek, na který háček zavěsíte a hodíte ho do vody.

Voda by těsně u břehu měla být také dostatečně hluboká, aby bylo rybu na háček kde chytat. K rybaření na háček můžete využít dvě metody. Buď si někde seženete ještě kus klacku a vytvoříte tak v podstatě rybářský prut, nebo budete lanko či vlasec držet přímo v ruce. A protože háčky, které naleznete v přírodě, nebudou zpravidla zahnuté tak jako profesionální rybářské háčky (aby se protitahem nemohly vytrhnout rybě z tlamy), budete muset ve chvíli, kdy rybu chytíte, jednat rychle. Jakmile se chytí, okamžitě ji tahejte z vody.

4. Primitivní rybaření za použití pastí

Nemáte takový postřeh, jako byste si představovali (čili ryba je vždycky rychlejší), případně byste chtěli i nějaký způsob rybaření, který není tak fyzicky náročný, potom zkuste tento. Využijte pasti, které jsou ideální možností pro chytání ryb v úzkých tocích řek nebo potoků, zkrátka v tekoucí vodě. Tato rybářská metoda je efektivní i při chytání ryb, které se živí u dna, například lososů – i když na ty v našich podmínkách nenarazíte.

Pasti na ryby můžete vyrobit z jakéhokoliv dostupného materiálu, jako například z rákosu, kusů dřeva nebo kamenů. Je to opět celé jen o vaší vynalézavosti. Past nastražíte na vybraném místě a o pár hodin později se tam přijďte podívat. Pokud však dovnitř nevložíte vhodnou návnadu, je tento způsob chytání ryb spíše o štěstí.

5. Primitivní rybaření s dobrou trefou

Ve chvílích, kdy nemáte k dispozici pokročilejší nástroje, uchylte se k tomuto způsobu rybaření. Nepotřebujete k tomu žádné kopí, háčky ani vlasce. Bude vám stačit jen kámen nebo vhodný kus dřeva. Jedná se o drsnou, ale účinnou metodu. Zejména při chytání větších ryb v mělčích vodách. Stejně jako u chytání pomocí kopí vyžaduje i tato technika dostatečnou přípravu, rychlost a postřeh. Proto není vhodná úplně pro každého a ve všech situacích. Ale klidně si ji natrénujte dopředu. Možná se vám bude hodit pro přežití ve chvíli, kdy nebudete mít jinou možnost.

6. Primitivní rybaření omráčením

Rybaření pomocí jedů je v některých zemích (včetně České republiky) zakázáno, takže ho ani příliš nemůžeme doporučit či propagovat. Ale píšeme o případech, kdy je třeba přežít, a proto ho zde uvést musíme. Samozřejmě je úplně vyloučené používat k omráčení ryb syntetické jedy. Ostatně ryba zabitá tímto způsobem by vám ani nechutnala. A navíc byste kromě ryb samotných útočili i na ekosystém jako celek.

Naši předci k chytání ryb využívali přírodní výtažky – ať už šlo o ovoce, listy, semínka nebo kořínky, pomáhala jim ve velkém rostlinná říše. Jakmile jste dostatek těchto přírodních toxinů naházeli do vody (pozor, fungovalo to jen na vodu, která neproudí), jed ryby omráčil, ty vyplavaly na povrch a vy jste si je pak z hladiny mohli posbírat jako v supermarketu. K přírodním toxinům vhodným pro omráčení ryb patřily například semínka divizny a ořešák černý. Zkuste si dopředu zjistit, jaké možnosti v této oblasti máte v místech, kde se právě nacházíte.

Před chytáním ryb tímto způsobem byste si však měli ověřit legislativu v dané oblasti. Dalším důležitým krokem je umytí takto chycených ryb (ještě před jejich přípravou) v čisté vodě. Toxiny, které je omráčily, byste skutečně jíst nechtěli.

7. Primitivní rybaření za použití sítě

Jde opět o starou metodu, kterou známe například i z Bible. Za vhodných podmínek mohou sítě ryby chytat za vás (pokud tedy sítě máte k dispozici) a navíc tuto metodu není třeba trénovat. Stačí síť hodit do vody. Předtím si jen vytipujte vhodné místo. Někdy si dokonce budete muset zaplavat a ryby do nastražené sítě nahnat.

Rybaření pomocí sítě

Tuto techniku nejlépe využijete v mělkých vodách. A ačkoliv s prázdnou sítí může klidně manipulovat jen jeden člověk, na vytažení většího množství ryb už vás bude potřeba víc.

8. Primitivní rybaření za použití draků

Tuto metodu si zde uvádíme spíše jako raritu a zajímavost. Možná jste o chytání ryb s draky zatím ještě neslyšeli, nicméně jde o způsob rybaření, který používali už staří Polynésané. Činili tak proto, že kvůli zrádným útesům bylo běžné rybaření na mnohých místech hrou o život. Bylo tak třeba vyvinout originálnější způsob, jak bohaté zásoby ryb Tichého oceánu dostat z vody.

Stačilo vytvořit návnadu sestávající z plachet a vlasců. Zajímavé je, že zatímco plachty vyráběli obyvatelé Polynésie z banánových listů, pro výrobu vlasců využívali pavučiny! Stačilo jen návnadu hodit do vody. Zatímco plachty byly hnané větrem, návnady připevněné k pavoučím sítím se ponořily pod vodu a lákaly ryby.

9. Primitivní rybaření na ledu

Neboli chytání ryb na dírkách. Není úplně jasné, kdy byl tento způsob rybaření konkrétně vyvinutý, ale hojně ho využívali už třeba původní obyvatelé severní Ameriky. V místech, kde teploty klesaly pod nulu a vytvořily se tak vhodné podmínky, stačilo v ledu vysekat díru, dovnitř hodit návnadu na vlasci připevněném k prutu a chvíli počkat.

To však byl jen jeden z možných způsobů. Dalším bylo vytvořit konstrukci ze dřeva a na tu zavěsit návnadu na háčku. A tuto metodu jste dále mohli kombinovat také s tradičním chytáním ryb na kopí. Zkrátka jste se dírou v ledu snažili trefit proplouvající ryby.

Rybaření na zamrzlém jezeře

Důležité je nicméně zmínit i jisté záludnosti této metody, které spočívají v tom, že ne na každý led je možné bezpečně vstoupit. Jak poznáte vhodný a dostatečně tlustý led, to jsme rozebírali v článku Tipy pro chození po ledu.

10. Primitivní rybaření za použití vyder

Stejně jako chytání ryb s draky jde i v tomto případě o raritu, o které jste možná taktéž ještě nikdy v životě neslyšeli. Jde o dost nekonvenční způsob, který si vyžaduje jediné – mít poblíž k dispozici vhodnou vydru, ideálně vydru ochočenou. Zajímavé je, že vydry k chytání ryb využívali naši předci už v šestém století po Kristu.

Jádrem tohoto postupu bylo využívat smečku vyder k tomu, aby ryby zahnaly do připravených pastí. Díky tomu se rybáři dočkali vcelku slušných úlovků. Základem však bylo mít aspoň několik vyder na vodítku a tyto vydry vést přesně tam, kde potřebujete. Ostatní vydry ty připoutané následovaly. Metoda chytání ryb s využitím vyder je stále hojně využívána třeba v některých oblastech Bangladéše.

Autor článku
Pavel Kreuziger
Pavel se k našemu týmu dostal díky dlouholetému psaní o čemkoliv. Témata jako outdoor a survival ho ale baví víc než dosavadní zaměření. Přírodu miluje už od dětských táborů, od nichž plynule přešel k puťákům a trampským výšlapům. Po letech následného sezení u počítače usoudil, že v teple kanceláře se z něho chlap nestane, a začal se vracet ke kořenům. A taky má rád psy.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny