Kšiltovka, fenomén, který spatřil světlo světa ve čtyřicátých letech. Pro některé z nás je kšiltovka dnes již nepostradatelnou součástí a pokrývkou hlavy. Můžeme ji nosit v létě jako ochranu před sluncem, ale dnes se často používá také jako módní doplněk. Jak kšiltovka vznikla a jaké druhy si dnes můžeme pořídit?
Samozřejmě, bylo to v USA. A jak všichni dobře víme, kšiltovka je velmi úzce spjata s baseballem. Díky němu se také v angličtině setkáte s názvem baseball cap, v překladu kšiltovka. Není tedy vůbec divu, že s první rádoby kšiltovkou přišel jeden z amerických baseballových týmů, který vystupoval pod názvem Brooklyn Excelsiors. Bylo to v roce 1860, když kromě typického dresu pro baseball nastoupil na hřiště tým Brooklyn Excelsiors také v jakýchsi čepkách, které se staly součástí jejich uniforem. Od dnešních moderních kšiltovek se ale ty jejich ještě značně lišily. Byly to čepice sešité z trojúhelníků, které v zadní části spojoval velký knoflík a v přední části vykukoval tvrdý velký kšilt. Newyorský baseballový tým ani netušil, jaký boom svou čepicí spustí, a jak moc se stane tato pokrývka hlavy oblíbená po celém světě.
V devatenáctém století se již stala kšiltovka oficiální součástí dresů všech baseballových týmů. Této výbavě se také přezdívalo „brooklynský styl“, a to podle původního týmu, který s nápadem přišel. Kromě toho, že kšiltovka musela být v týmových barvách přibyla na ní později i loga, díky kterým se staly baseballové týmy rozeznatelnejšími.
Jak se stávala kšiltovka ve světě stále populárnější, výrobci začali vyrábět i různé druhy, které se od sebe liší nejen tvarem, ale i materiálem. A jaké druhy kšiltovek si dnes můžeme tedy pořídit?
Kšiltovka snapback je charakteristická především svým plastovým zapínáním v zadní části, díky kterému se dá skvěle regulovat velikost podle obvodu hlavy. Mimo tento pásek jí také snadněji rozpoznáte od ostatních druhů podle jejího rovného kšiltu. Oblíbená je především u streetových vyznavačů, a také častěji slouží spíš jako módní doplněk.
To je přesně ta, která odstartovala stovky let zpátky takový boom. Přesně ta, kterou nosily baseballové týmy ještě než se začaly vyrábět ostatní druhy kšiltovek. Rozpoznatelná je od těch ostatních tak, že na ní nenajdeme regulační pásek na temeni hlavy. Kšilt může mít rovný, ale i zahnutý.
Klasika mezi kšiltovkami. Kdo neměl za život alespoň jednu? Kšiltovku s klasickým zahnutým kšiltem a zapínáním v zadní části vyrobili poprvé v roce 1959 v New Yorku. Měla sloužit hráčům baseballu, ale svou oblíbenost si také okamžitě našla i u fanoušků, kteří jí začali nosit po celém světě. Můžeme se také setkat s označením baseball cap.
Dad cap je poměrně lehce zaměnitelná s baseballkou, ale rozdíl mezi nimi skuteční znalci kšiltovek dokáží na první pohled rozeznat. Její zpracování není tak pevné oproti baseballce a její kšilt je rovnější. Zapínání na temeni se nemění a stále zůstává.
Truckerku spolehlivě poznáme, a to díky síťce, kterou má ve své zadní části. Celkově je mnohem robustnější a vyšší než tomu bylo u předchozích kšiltovek. Truckerka je vzdušná a svůj název si vysloužila proto, že se stala oblíbenou především mezi řidiči kamionů.
Jak už její samotný název napovídá, kšiltovka 5 panel je vyrobena z pěti látkových dílů. Většinou je bez výztuhy a má úplně rovný kšilt. 5 panelka je vzdušná a díky tomu je ideální pro letní nošení.
Kšiltovka je jednou z nejpraktičtějších pokrývek hlavy všech dob. Díky kšiltu chrání náš obličej a oči před sluncem. V horkém počasí poskytuje ochranu před úžehem. Často je dobře regulovatelná přesně na velikost hlavy. Dnes už se vyrábí z těch nejrůznějších funkčních materiálů, které poskytují pohodlí při nošení a zamezují zbytečnému pocení. Podotknout lze také fakt, že u leckoho slouží kšiltovka spíš jako módní doplněk a na její základní funkčnost se dnes lehce zapomíná.
Kšiltovka je ideálním parťákem kamkoliv na cesty! Hráči baseballu, kteří s tímto doplňkem původně přišli moc dobře věděli, k čemu má kšiltovka sloužit. Když paří slunce do obličeje během hry, je těžké správně zaměřit svůj cíl. To se právě díky těmto pokrývkám hlavy citelně změnilo. Svou oblíbenost si kšiltovky našly také v americké armádě a u námořnictva, kde jsou dokonce baseballky součástí základních uniforem. Kšiltovky se také nosí u policie a u spousty dalších obranných složek. Je tedy jasné že kšiltovka nemusí sloužit pouze jako módní doplněk.
No a pokud ještě nemáte tu svou oblíbenou, pak mrkněte na výběr v našem e-shopu! Je jich tam skutečně dost a vybere si každý!