S přibývajícími stupni začíná v Česku turistická sezona a mnoho Čechů vycestuje do zahraničí. Jste na tom stejně? A víte, jaké doklady si na cesty připravit? Pokud nevíte, pak si zaručeně přečtete následující článek.
Teplejší část roku znamená dobu dovolených a tím pádem i zvýšený zájem o turistické destinace jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. A právě cestování, respektive o dokladech potřebné k cestování bude následující článek.
Využíváte k vycestování do zahraničí služeb cestovní kanceláře? Pak máte situace podstatně jednodušší, protože cestovní kancelář je ze zákona povinna vás informovat o tom, jaké doklady k cestě do zahraničí potřebujete. Na druhou stranu není dobré spoléhat se na cestovku ve všem. Cestovní kancelář rozhodně nenese žádnou odpovědnost, pokud máte neplatné nebo prošlé doklady. Její odpovědnost končí tím, že vám jasně a srozumitelně vysvětlí, které doklady potřebujete do cílové destinace.
Evropská unie má jednu nespornou výhodu. A sice, že máte zaručenou svobodu pohybu. V zemích členských států EU vám k volnému pohybu postačí občanský průkaz.
Pozor si dejte na Velkou Británii, která už není členem Evropské unie. Ke vstupu na její území potřebujete pas.
V Evropě jsou země, které nepatří do Evropské unie a nebo nejsou členy Schengenského prostoru a přesto uznávají jako cestovní doklad klasický občanský průkaz. Podle Ministerstva vnitra to jsou tyto státy:
Do jiných států je tedy potřeba cestovní pas. Pokud cestujete na vlastní pěst, doporučujeme se pro jistotu informovat. Byla by škoda, kdyby vaše výprava ztroskotala na takové banalitě, jako je zapomenutý cestovní pas.
Pakliže jedete automobilem, vezete sebou doklady, kterým se prokazujete i v Česku. Co tedy musíte mít u sebe?
Pokud jedete ve vypůjčeném vozidle, musíte mít u sebe notářsky ověřený dopis o výpůjčce, který opatříte překladem.
Některé země striktně kontrolují délku platnosti pasu. Může se stát, že vám nebude umožněn vstup do země (možná i na palubu letadla) a to i tehdy, kdy máte pas stále platný. Například Egypt vyžaduje, aby byl cestovní pas platný ještě šest měsíců po očekávaném odjezdu ze země. Pokud se do této lhůty nevejdete, je vysoce pravděpodobné, že skončíte na letišti.
Hlídejte si platnost pasu. Pokud se bude blížit datum, kdy vyprší jeho platnost, neváhejte a pro jistotu si pas nechte obnovit. Rozhodně nemeškejte. Úřady na vyřízení mají 30 dní od podání žádosti.
Nespoléhejte na to, že vše dopadne dobře a při cestách se vám nemůže nic stát. Sjednejte si kvalitní pojištění. A rozhodně nešetřete. Opačný výsledek by se vám mohl pekelně prodražit. A to nechce nikdo.
Ať jedete na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří, doporučujeme tři jednoduchá opatření, díky kterým se můžete vyhnout velkým nepříjemnostem.