📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Čím nahradit klasickou desinfekci?

12. listopadu 2021Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 6 minutPřečteno: 4138x

Dezinfekce zabraňuje šíření patogenů, infekcí a nemocí, a také dokáže hojit otevřené rány. Co dělat, pokud se ocitnete v situaci, kdy je dezinfekce potřeba, ale nemáte žádnou u sebe?

K čemu dezinfekce slouží?

Dezinfekčních prostředků a přípravků najdete na trhu celou řadu. Každý druh dezinfekce je účinnější pro jiné použití. Dezinfikovat můžeme nejrůznějšími chemickými prostředky, kterými se dají rány potírat, polévat i nastříkat. Můžete si však zakoupit i dezinfekční přípravky na bázi sprejů nebo pěny. Nejdůležitějším úkolem dezinfekce je zbavit postižené místo nežádoucích mikroorganismů, které by mohly například v otevřené ráně udělat neplechu. Pokud je totiž postižené místo napadené bakteriemi a patogeny, může se hojení komplikovat a v těch nejhorších scénářích může dojít i k celkové sepsi organismu. Rozumějte otrava krve, která je život ohrožující. Je sice pravda, že lidské tělo má tu neskutečnou výhodu v dokonalé schopnosti dobře regenerovat, a to nejen zranění. Faktem však je, že pokud se dostane nějaká špatná bakterie do čerstvé rány, nemusí si s ní lidský organismus už tak hravě poradit. A právě proto tu máme dezinfekci, která dokáže ty zlé bakterie vymýtit a zajistit nám šance na dobré hojení. Každé zranění, byť i sebemenší ranka, by mělo být dezinfikováno neprodleně po úrazu. Jedině tak je největší šance na nezavlečení infekce a dobrý poúrazový stav! No jo, jenže co dělat, když se zraním a zrovna dezinfekci nemám u sebe?

Přírodní dezinfekce

Ocitli jste se někde na cestě a jste zranění. Ačkoliv by to měla být povinnost, zrovna nemáte u sebe dezinfekci na rány. Rozhodně nad tím nemávejte rukou, protože ránu i její okolí musíte nejprve vyčistit alespoň proudem vody, případně jí zbavit zanesených nečistot. Pokud máte hotovo, shánějte se urychleně alespoň po přírodních zdrojích, které mohou být alternativou za chemickou dezinfekci. Které běžně dostupné přírodní i jiné zdroje to jsou?

Vévodí alkohol

Samozřejmě alkohol, pokud jej máte vy, nebo někdo blízký u sebe, může pomoci s dezinfekcí rány. Za starých časů, kdy nebyly dostupné chemické prostředky jako dnes, se alkohol k dezinfikování používal tradičně. Alkoholem navíc můžete řešit i vnitřní dezinfekci, pokud pozřete nějaké špatné jídlo. Spolehlivě si s ním vydezinfikujete i trávicí trakt. S vnitřní dezinfekcí to však nepřehánějte, aby neměla opačný efekt!

Sůl nad zlato

Najdete ji v každé domácnosti. Dokonce jí můžete mít zrovna u sebe, pokud rádi vaříte i na treku. Ano, je to právě sůl, která dokáže ránu dobře vydezinfikovat a zničit případné bakterie. Dejte si však pozor na přímé použití soli. Mohlo by vás to dost bolet, a tak je lepší použít raději solný roztok. Ten připravíte jednoduše. Rozmícháte lžičku soli ve sklenici vody a dezinfekce je na světě. Ránu a její okolí roztokem potírejte. Pokud se zrovna nacházíte v blízkosti moře nebo oceánu, může s dezinfekcí rány také pomoci.

Kyselý na chuť, dobrý k čištění rány

Ano, hádali jste správně. Je to právě citron, který může být skvělou přírodní alternativou klasické dezinfekce. Hojit s ním můžete i popáleniny. Opět je lepší pripravit si citronový roztok, kterým ránu ošetříte.

Zlaté včelky

Už od pradávna byl používán med nejen jako sladké ochucovadlo. Díky svým antimikrobiálním vlastnostem ho používali již naši prarodiče při hojení ran. Některé druhy bakterií nedokáží totiž ve sladkém zlatavém moku přežít. Použít med můžete na ránu a její okolí přímo. Nebojte se med do rány vetřít.

Ocet

Otcem můžete vydezinfikovat nejen poranění, ale také prostředí, ve kterém je to potřeba! Sice vám nebude výsledkem vábná vůně, ale spolehlivě zničí bakterie i viry. Ocet má téměř každá hospodyňka ve spíži, a tak se na něj nebojte klidně zeptat v nejbližším možném příbytku!

Eukalyptus

Známější je spíše při léčbě nachlazení. Kašel a rýmu dokáže zahnat stejně spolehlivě jako bakterie kolem vaší rány. Dříve byl tento strom k nalezení spíše u protinožců v Austrálii. Dnes je již rozšířen po celém subtropickém pásmu. Jste-li tedy zrovna v těchto končinách, myslete na něj. Může vám být nápomocen!

Heřmánek

Odvar z heřmánku je leckdy nenahraditelný a dodnes se hojně využívá k léčbě pooperačních ran. Má protizánětlivé účinky, a pokud s ním budete potírat i preventivně svou ránu, určitě nic nezkazíte. Skvělý je také na trávení. Postihnou-li vás nevolnosti na cestě, pak odvar klidně pijte. Skvělý je fakt, že heřmánek je celkem dobře dostupná bylina i na našich loukách.

Aloe vera

Skvělá rostlinka s antiseptickými a uklidňujícími účinky. Rozdělané listy této rostliny můžete přikládat přímo na ránu. Můžete jí použít také na popáleniny, spáleniny sluncem i opařeniny. 


Přírodních dezinfekčních prostředků kolem nás je spousta. Drtivá většina z nich se často používá i jako složka chemických dezinfekčních prostředků. Při jakémkoliv větším úrazu je nejvhodnější cestou vyhledat samozřejmě neprodleně lékařskou pomoc. Avšak mohou nastat i situace, kdy je potřeba sáhnout po alternativách. Což se v outdoorovém světě stává víc než často! Je potřeba ještě zmínit fakt, že správně vybavená lékárnička, ve které samozřejmě dezinfekce nechybí, by měla být základním vybavením, které s sebou na cesty nosíte!

Doporučené produkty
Autor článku
Barbora Štěpánková
Bára miluje cestování a kempování. Cestuje starým obytným veteránem, a pokud má volit mezi kempem a přírodou, divočina je pro ní jasnou volbou. Ve svém volnu se také věnuje rybaření a turistice.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny